Modernizace Nivy se blíží. Niva Sport přijde o jednu páku a rezervní kolo

Přidat na Seznam.cz

Modernizace modelu Niva Legend je v současné době jedním z hlavních témat společnosti AvtoVAZ. Krátce poté, co automobilka prozradila, že ji hodlá udržet ve výrobě až do roku 2030, se objevily další novinky. Niva Legend brzy projde faceliftem, v jehož rámci se modelová řada rozšíří o další verzi – Niva Legend Sport s motorem 1,8 16V. Modernizovaná Niva však bude mít o něco více novinek.

Lada Niva Legend je již doslova legendou, vždyť se jedná o jeden z nejdéle vyráběných vozů na světě. A přestože se od svého vzniku vůbec nezměnila, stále se dobře prodává a poptávka převyšuje výrobní kapacity automobilky. Proto AvtoVAZ nehodlá jeho výrobu ukončit a snaží se ho udržet v hledáčku zákazníků neustálými modernizacemi. Nejnovějším přírůstkem bude verze Lada Niva Legend Sport. Z principu svého fungování sice moc sportovnosti vzít nemůže, ale kromě vizuálních změn se rozhodně bude mít čím pochlubit i po technické stránce. Ruská automobilka nyní o modelu Niva Sport prozradila něco více.

Automobilka přiznává, že v současné době má problémy s dodávkami nového motoru 1,8 16V, takže se prozatím pod kapotou verze Sport objeví starší jednotky o objemu 1,6 a 1,7 litru. Čtyřválec 1,8 16V (VAZ21129) s výkonem 90 kW je však stále v plánu. Vzhledem k většímu provedení dostane vůz pouze sadu na opravu defektu nebo plnohodnotnou rezervu do dveří zavazadlového prostoru, protože pod kapotou vedle motoru 1,8 16V nezbylo místo na rezervní kolo. Základní kola modelu Niva Sport narostou na průměr 17 palců (u modelu Niva Legend jsou standardem 16palcová kola) a zadní náprava dostane pevnější uložení skeletu.

Novinkou, která by se však měla později objevit i u dalších Niv, je elektronická uzávěrka diferenciálu mezi nápravami. Díky tomu přijde Niva po 46 letech výroby o třetí páku na středovém tunelu (nahradí ji tlačítko). Později se objeví také samosvorný zadní diferenciál nebo otevřený diferenciál s elektronicky aktivovanou mechanickou uzávěrkou. Kdy přesně se Niva Legend Sport objeví v sériové výrobě, AvtoVAZ zatím neupřesnil.

Zdroj: redakce, Lada Online