Model Y je nejmenší SUV od Tesly. Přesto se tam vejdou tři řady sedadel

Přidat na Seznam.cz

Tesla Model Y z roku 2023 je nejmenší SUV, které společnost vyrábí, ale přesto se nabízí se třetí řadou sedadel. Pohodlí cestujících je ale diskutabilní.

Tři nejsou zdarma

Přidání dalších dvou sedadel na zadní sedadla je spojeno se dvěma samostatnými náklady. První z nich je finanční, protože v současné době zvyšuje cenu vozu o 47 000 Kč. Další náklady se týkají nákladového prostoru. I když jsou sedadla ve třetí řadě sklopená, zvyšují výšku podlahy nákladového prostoru a snižují jeho celkovou kapacitu, píše portál MotorTrend.

Prostoru není příliš

Jak se dalo očekávat, dvě zadní sedadla nejsou prostorná. Zatímco cestující ve druhé řadě mají k dispozici 98 cm prostoru pro hlavu, 106 cm prostoru pro nohy, 137 cm prostoru pro ramena a 148 cm prostoru pro boky, cestující ve třetí řadě se musí spokojit s pouhými 87 cm prostoru pro hlavu, 104 cm prostoru pro nohy, 104 cm prostoru pro ramena a 93 cm prostoru pro boky.

Praktické důsledky jsou ještě výraznější. To, že cestující ve třetí řadě mají vůbec nějaký prostor pro nohy, závisí na tom, zda si cestující ve druhé řadě posunou svá sedadla dopředu. Jednoduchá matematika nám říká, že čím více místa získá třetí řada, tím méně místa získá druhá řada. Maximální prostor pro nohy ve třetí řadě znamená, že se ztratí více než polovina prostoru pro nohy ve druhé řadě.

To neznamená, že třetí řada je obzvlášť pohodlná, a to i pro drobné osoby. Pod druhou řadou není žádný prostor pro prsty, takže není téměř možné natáhnout nohy. Podlaha naštěstí není příliš vysoká, takže kolena spočívají alespoň v přijatelném úhlu. Také tu není žádný prostor, kde by se mohlicestující pořádně hýbat a přenášet váhu, jakmile se usadí, takže jediné, co mohou dělat, je sedět rovně dopředu. Bez ohledu na to je nejlepší, když se cesty omezí na hodinu nebo méně.

Zdroj: MotorTrend