Mnoho řidičů neví, jak správně používat klimatizaci

Přidat na Seznam.cz

V létě je těžké si představit jízdu bez klimatizace. A přestože je výhoda tohoto mechanismu zřejmá, stojí za to znát pravidla používání tohoto řešení. Některé z nich jsou důležité pro vaše zdraví.

Při současných teplotách je klimatizace skutečným požehnáním. Díky němu je do kabiny vháněn chladný vzduch ohřátý sluncem. To zvyšuje komfort cestování a umožňuje snížit např. úroveň stresu řidiče. V tomto bodě však musíme učinit omezení. Protože klimatizace je dar, který je třeba využívat s rozmyslem, píše web Moto.

Než se vydáte na cestu, vyvětrejte prostor pro cestující. To je důležité!

Řidič by měl především vědět, jak klimatizaci zefektivnit. V situaci, kdy bylo auto zaparkováno na slunci a karoserie se zahřála, stojí za to snížit teplotu. Za tímto účelem otevřete na minutu nebo dvě dveře nebo okna vozidla. Okna můžete mít otevřená i během prvních minut jízdy. Odvětrání kabiny umožní únik horkého vzduchu uvězněného ve vozidle. Chladič spuštěný ihned po nastartování motoru tak přinese znatelnou úlevu mnohem dříve.

Dobře nastavte klimatizaci v autě. Záleží na teplotě a proudění vzduchu

Druhé a neméně důležité pravidlo se týká způsobu nastavení klimatizace. Především by neměla být nastavena příliš nízká teplota. V horkém počasí nemusí být teplota v kabině 18 stupňů Celsia (protože na plném slunci této teploty jednoduše nelze dosáhnout). 21 stupňů je dost. Chlad bude stále znatelný a úlevný. Příliš intenzivním nastavením klimatizace se řidič vystavuje velkému rozdílu teplot po opuštění vozu a riziku nachlazení. To je jedna věc. Za druhé, chladič bude neustále pracovat na maximální otáčky. To se projeví na spotřebě paliva.

Pokud jde o větrací otvory, je nejlepší, když je vzduch vháněn do interiéru v blízkosti oken. Při použití větracích otvorů v konzole se chlad dostává přímo do obličeje řidiče a spolujezdce sedícího vedle něj. Ano, je to úleva, ale může to také vést například k prochladnutí lícního nervu. Výsledek? V extrémních případech může vést k ochrnutí části obličeje podobnému mrtvici. Tento scénář je o to tragičtější, že k obnovení funkčnosti je nutná dlouhodobá a specializovaná rehabilitace.

Vzpomínáte si na pravidlo 5 minut v klimatizaci?

Pravidlo 5 minut je velmi důležité i v případě klimatizace. To znamená, že 5 minut před dojezdem do cíle a vypnutím motoru se vyplatí vypnout chlazení – ne obecně přívod vzduchu, ale samotnou klimatizaci. Díky tomu bude mít výparník, který je při provozu systému zamrzlý, čas zvýšit svou teplotu. Běžící ventilátor navíc zajistí, že chlad a vodní pára budou z výparníku odváděny pryč. V systému tak zůstane méně vlhkosti. Méně vlhkosti znamená také méně bakterií a zárodků, které se začnou množit ve ventilačním potrubí.

Zdroj: moto.pl