Místo drahé sušičky si pořiďte odvlhčovač za pár korun. Budete nadšení a prádlo uschne rychleji

Přidat na Seznam.cz

Praní a sušení prádla řeší každý týden nebo i každý den většina osob. O čisté prádlo se postará pračka, ale v případě sušení se většina lidí spoléhá na přírodu. Pokud byste chtěli prádlo usušit rychleji, aniž byste kupovali sušičku, vyzkoušejte to s touto levnou věcí.

Stejně jako jde doba rychle dopředu, tak lidé chtějí hodně věcí rychle a neumí zpomalit. To se týká i běžných každodenních činností. Výrobci proto vymýšlí velmi rychlé prací programy například na pračce nebo na sušičce. Snaží se vyhovět potřebám zákazníků, kteří kolikrát preferují ty nejrychlejší možnosti. Přitom však zákazníci nemyslí na to, kolik daná věc nebo její spotřeba stojí. Jestliže momentálně přemýšlíte nad tím, jak rychleji usušit prádlo, protože při venkovních teplotách to může trvat i několik dní, vyzkoušejte tuto levnou věc.

Do sušičky nesmí určité materiály

Moderní spotřebiče nabízí spoustu možností a rychlých programů. To přitahuje zákazníky, kteří si díky tomu mohou v mnoha ohledech ulehčit práci. Přeci jen je jednodušší zapnout pračku nebo sušičku, než prát prádlo ručně nebo jej věšet venku při nízkých teplotách. Bohužel, i když jde doba kupředu, tak některé materiály se do sušičky nehodí. V opačném případě by se mohli zmenšit nebo poškodit. Mezi látky, které byste neměli dávat do pračky, patří: len, vlněné oblečení, hedvábí, krajky a satén.

Nevýhody sušení prádla v sušičce

Než si půjdete koupit novou sušičku, která má mnoho inovací, lze ji ovládat z telefonu nebo má spoustu chytrých funkcí, měli byste vědět i o tom, jaké jsou její nevýhody. Protože se jedná o elektricky náročný spotřebič, tak její hlavní nevýhodou je spotřeba energie. Kvůli tomu mohou být vaše účty za elektřinu vyšší. Není tedy vhodná pro někoho, kdo se snaží ušetřit peníze.

žena u sušičky
Sušičky na prádlo mají spoustu nevýhod zdroj Shutterstock

Jak už je psáno výše, tak tento spotřebič umí prádlo nejen vysušit, ale i zmenšit nebo zničit. Je dobré tedy vědět, jaké prádlo do sušičky nevkládat. Další nevýhodou tohoto přístroje je i hluk. Jestliže si nekoupíte vyloženě tiché zařízení, můžete být nemile překvapeni hlukem ze sušičky.

Věšení prádla na věšáku a jeho nevýhody

Jestliže jste zastáncem sušení prádla na věšáku, tak i tento způsob má nevýhody. Tou první je počasí. Jakmile nastane zimní období nebo venku neustále prší, trvá velmi dlouho než prádlo uschne. Pokud venku nejsou vysoké teploty, je další nevýhodou čas. V horkých letních dnech je oblečení suché klidně do hodiny, ale při nepřízni počasí bude vždy sušší rychleji v sušičce.

V oblastech, kde se topí dřevem/uhlím vám nepomůže ani super aviváž. V případě, že na prádlo na sušáku zapomenete a sousedé začnou topit, oblečení načichne. Taková situace naštve hlavně ty, kteří se snaží mít oblečení voňavé a používají speciální prostředky. Umístění sušáku na prádlo na sluníčku zajistí rychlejší vysušení, ale také rychlejší ztrátu barev. Mezi další z nevýhod patří pomačkání. Tomu se můžete vyhnout tak, že vše pověsíte ihned po vyprání.

žena věší prádlo venku
Na suché prádlo pověšené venku si počkáte zdroj Shutterstock

Na rychlosti sušení prádla závisí i to, jak jej pověsíte

Většina osob, která dává prádlo uschnout na sušák ven, moc dobře ví, že to zabere pár hodin a někdy i dní. Existuje však několik způsobů, kterým schnutí urychlíte. Jakmile pračka dopere, neotálejte a běžte prádlo pověsit co nejdřív. Než určitý kousek zavěsíte, protřepejte jej. Snažte se, aby na sebe jednotlivé kousky nedoléhaly a byl mezi nimi dostatek místa. Jen tak bude moci vzduch hezky proudit a prádlo rychleji schnout.

Určitě se vám vyplatí, když větší trička nebo mikiny dáte na ramínko a zavěsíte je mimo sušák nebo na jeho okraje, které jsou zpevněné. Nejenom, že tyto kousky nebudete muset žehlit, ale budou dříve suché. V případě, že máte v plánu sušit prádlo doma, ale ne v sušičce, pořiďte si jednu levnou věc, která sušení urychlí.

Věc, která urychlí usušení a nevyjde vás draze

Oblečení pověšené doma bude schnout déle (hlavně v zimním období). V dané místnosti se snažte pravidelně větrat a nezapomeňte i topit, protože zde stoupne vlhkost. Díky tomu se vyhnete plísním. Aby prádlo uschlo rychleji a zároveň jste omezili i vysokou vlhkost, pořiďte si odvlhčovač. Je mnohem levnější než sušička a stačí jej postavit vedle sušáku na prádlo. Tímto způsobem urychlíte schnutí vypraného oblečení a nebudete muset utrácet peníze za drahé spotřebiče. Navíc můžete odvlhčovač využít i v dalších místnostech, ve kterých je vyšší vlhkost.

Zdroj: thespruce, myhomeniche, realsimple