Městský solární elektromobil Squad s cenou od 150 000 Kč se již dá předobjednat

Přidat na Seznam.cz

Holandský startup Squad Mobility přichází s malým relativně cenově dostupným solárním elektromobilem Squad Solar City Car, který má vyměnitelné baterie a je vhodný i pro služby sdílené městské mobility. Dostupný má být příští rok.

Společnost Squad Mobility aktuálně uvádí, že její vizí bylo nabídnout solární městské auto pro každého a zjednodušit mobilitu pro běžné uživatele, vlastníků flotil a města po celém světě. A výsledkem je solární elektromobil Squad Solar City Car.

Jde o malé lehké vozidlo, které je v rámci EU ověřené jako vozidlo kategorie L6e (2-místná verze) a L7 (4-místná verze – dozadu se mají vejít děti s výškou do 1,25 m). Výrobce přitom tvrdí, že díky rozměrům 2,0 x 1,2 x 1,6 m se v rámci jednoho parkovacího místa vejdou až 3 jeho vozidla. Zavazadlový prostor dosahuje objem 68 l, respektive 243 l v případě verze „Cargo“.

Squad Mobility také uvádí, že hliníkový trubkový rám a ochranná klec zaručí bezpečnou jízdu. A pneumatiky slouží i jako nárazníky chránící karoserii. Pohon zajišťují 2 elektromotory s výkonem 2 x 2 kW integrované do zadních kol. Maximální rychlost verze „L6“ je 45 km / h, verze „L7“ zvládne 65 km / h.

100 + 20 km dojezd
Blíže nespecifikovaná li-ion baterie, která má být jednoduše vyměnitelná a připravena na pravidelnou výměnu např. v rámci carsharingu, má zajistit dojezd 100 km. A o dalších 20 km na den se má postarat integrovaný solární systém, přičemž solární články najdeme v rámci střechy vozidla.

Kromě solárního nabíjení baterie je k dispozici také nabíjení z běžné zásuvky. A pro potřeby carsharingu je možné centrálně monitorovat stav baterií vozidel na dálku. Společnost Squad Mobility přitom nabídne i „inteligentní nabíjecí & výměnnou stanici na rezervní baterie“.

Holandský startup také uvádí, že jejich první elektromobil Squad Solar City Car je navržen tak, aby měl dlouhou životnost i při silném vytížení. Interiér a exteriér má být možné snadno čistit a poškozené části se mají dát jednoduše vyměnit.

Zajímavá je i vize společnosti Squad Mobility v rámci dlouhodobějšího horizontu. Nizozemci by totiž chtěli využít autonomní technologii v rámci řízení vozového parku ve městě. Například na přesun vozidel na místa s vysokou poptávkou nebo intenzivnějším slunečním zářením pro efektivnější využití integrovaného solárního systému.

Elektromobil Squad Solar City Car je již dostupný na předobjednávku, přičemž výrobce zveřejnil i odhadovanou cenu. Ta v případě běžného sériového vozu začíná asi na 150 000 Kč. Představení vozu ve fyzické podobě se máme dočkat na podzim tohoto roku a uvedení na trh v roce 2022.