Mechanici se shodli. Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru

Přidat na Seznam.cz

Výsledky průzkumu, který byl proveden v osmi evropských zemích, jasně ukazují, že systém Start-Stop, který je součástí většiny moderních automobilů, je odborníky na opravy automobilů vnímán kriticky, píše server t-online.de.

Systém Start-Stop je vynález, který výrobci automobilů hojně využívají již zhruba deset let. Jejím cílem je snížit spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého a dalších škodlivých látek do atmosféry. V průzkumu, který byl proveden v 8 evropských zemích, se mechaniků ptali, co si myslí o vlivu tohoto řešení na životnost součástí vozidla. Výsledky jsou jasné a rozdíly mezi jednotlivými trhy jsou malé. V průměru 83 % mechaniků se domnívá, že systém Start-Stop způsobuje rychlejší opotřebení motoru a jeho součástí.

Nejkritičtěji se k systému Start-Stop vyjádřili mechanici z Polska a České republiky. Z celkového počtu dotázaných mechaniků v 8 zemích pouze 12 % tvrdilo, že systém nezkracuje životnost motoru. Více než polovina účastníků průzkumu uvedla, že systém Start-Stop ve svém vozidle vypíná (nebo by ho vypínala) při každé jízdě. Čtvrtina hlasujících uvedla, že systém obvykle vypíná v závislosti na okolnostech. Pouze 7 % respondentů uvedlo, že systém nikdy nevypínají (nebo by ho nevypínali).

Které součásti jsou obzvláště náchylné k předčasnému opotřebení v důsledku používání systému Start-Stop?

Mechanikům, kteří se domnívají, že systém Start-Stop způsobuje předčasné opotřebení vozidla, byla položena otázka, které komponenty jsou podle nich nejzranitelnější. Většina z nich poukázala na startér (83 %) a baterii (64 %). Třetina lidí se také domnívá, že systém Start-Stop vystavuje turbodmychadlo riziku předčasného selhání. Mechanici se denně setkávají s poruchami vozidel a jsou zodpovědní za jejich diagnostiku. Proto je třeba výsledky mezinárodního průzkumu vnímat jako praktický přehled problému.

Samozřejmě nepopíráme, že systémy Start-Stop za určitých podmínek snižují emise. Je však vhodné položit si další otázky týkající se životního prostředí. Jak ekologické je například častější výměna baterií, startérů a dalších součástí vozidla? Průzkumu se zúčastnilo 1 840 osob.

Zdroj: t-online.de