Max Verstappen. Jezdec, který měl štěstí, nebo budoucí pravidelný vítěz šampionátů?

Přidat na Seznam.cz

Verstappen sice získal svůj první titul na kontroverzním závodě, ale jeho sezona byla nepopiratelná. Tato forma v dohledné době pravděpodobně nezmizí, píše server Road and track.

Max Verstappen vyhrál svůj první titul mistra světa jezdců Formule 1 v kariéře díky průjezdu posledním kolem, který byl možný jen díky tomu, že FIA a ředitel závodu F1 Michael Masi učinili před a během závěrečné Velké ceny Abú Zabí řadu podivných a katastrofálních rozhodnutí. To je bezprostřední bod, na kterém se šampionát zhoupl na jeho stranu. Nicméně tento moment rozhodně nesnižuje to, co Max v sezóně 2021 dokázal.

Žádná z kontroverzí se ani zdaleka netýká Red Bullu ani Verstappena. Ačkoli jejich příležitost byla vytvořena výhradně špatně napsanými a nedůsledně provedenými pravidly, tým se prostě rozhodl správně, když se mu naskytla možnost volby, a Verstappen při restartu prostě udělal to, co udělat musel. Nemělo by mu to ubírat na nejlépe zajeté sezóně v kariéře, ani na síle každého jeho dalšího vítězství, z nichž mnohé přišly po přímých soubojích se samotným Lewisem Hamiltonem.

Max Verstappen je zaslouženým šampionem, jehož titul vznikl díky tomu, že celou sezónu jezdil výjimečně skvěle. To, co se stalo v Abú Zabí, byla chyba samotné Formule 1 jako celku, nikoli Maxe. Od začátku do konce roku 2021 prokazoval konzistentní formu, kterou bude muset přenést i do roku 2022, kdy začne bojovat o svůj druhý titul.

Vzestup

Verstappenův vzestup mezi jezdci F1 je tak nezvykle rychlý, že si vynutil změnu pravidel. V sezoně 2014 přeskočil z motokár do vozů formule a poté vyhrál deset závodů na cestě ke třetímu místu v šampionátu Formule 3 v roce 2014. To bylo vše, co Red Bull potřeboval vidět, než ho povýšil přímo do F1 pro rok 2015, což bylo rozhodnutí, které inspirovalo FIA k zavedení robustnějšího a důkladnějšího systému udělování licencí krátce poté.

Verstappen obavy o předčasné zařazení mezi jezdce F1 rychle překonal. V sezóně 2015 pravidelně bodoval, což podtrhl dvěma čtvrtými místy, a po čtyřech závodech sezóny 2016 dostal nabídku přestoupit rovnou do seniorského týmu Red Bull. Ten víkend se stal nejmladším jezdcem, který kdy vyhrál závod F1. Další čtyři umístění na stupních vítězů doplnila pátá příčka v šampionátu seriálu.

Během několika následujících let se Verstappen postupně zlepšoval, v letech 2017 až 2020 nikdy nevyhrál více než tři závody, ale stále se zlepšoval a nadále každoročně vyhrával více závodů. Vzhledem k tomu, že Sebastian Vettel ve Ferrari upadl v nemilost, stačilo to k tomu, aby se v sezóně 2021 stal jednoznačně největší hrozbou pro Lewise Hamiltona v boji o mistrovský titul.

Sezona 2021

A právě tehdy se mu podařil skok. Když se Red Bull výrazně zlepšil a byl připraven pomoci svému mladému jezdci poprvé v kariéře bojovat o titul. Verstappen předvedl skutečně úžasnou sezonu. Deset vítězství, osm druhých míst a žádný výsledek horší než druhé místo v žádném závodě, který Red Bull jel bez větších problémů. Jedno z těchto umístění, druhé místo v Soči, ve skutečnosti přišlo po velkém trestu a umístění až za startovní rošt. Verstappen využil pozdního deště a jednoduše dojel i tak druhý.

V posledních osmi závodech sezóny se však zdálo, že Mercedes opět získává navrch, přičemž Verstappenův soupeř o titul Lewis Hamilton vyhrál pět ze sedmi závodů před finále sezóny v Abú Zabí. Některé z nejlepších jízd v kariéře obou šampionů vedly k tomu, že před závěrečným závodem byli vyrovnaní. Verstappenův agresivní pokus předjet Hamiltona na začátku závodu se nevyplatil, ale oba pokračovali bez kontaktu dál. Díky tomu byl Max dostatečně blízko Hamiltonovi a dostatečně daleko od třetího místa, aby zariskoval a vyměnil pneumatiky za čerstvé s měkkou směsí, oproti Hamiltonovým sjetým z tvrdou směsí. Tímto riskem se mu podařilo neztratit pozici. Když závodní kontrola učinila záhadné rozhodnutí upustit od tradiční reorganizace vozů používané v každém předchozím závodě sezony a vyhnout se červené vlajce použité při pozdním zastavení v Soči, Verstappen snadno předjel Hamiltona skoro v poslední zatáčce při restartu na jedno kolo.

Oficiálně byl korunován o několik hodin později, když první kolo protestů Mercedesu neuspělo. Tým se rozhodl odmítnout svá práva na odvolání proti těmto rozhodnutím během několika následujících dní, takže Verstappen zůstal nezpochybnitelným šampionem.

2022?

Verstappenova sezona 2021 nebyla dokonalá, i když k ní měl blízko zejména do posledních tří závodů. V Brazílii a Saúdské Arábii se jeho kdysi proslulý talent pro agresivní riskování na trati znovu projevil v soubojích mezi vozy o vedení s Hamiltonem. Zvláště hrubé byly zákroky v Saúdské Arábii, které nakonec vedly k penalizaci po závodě, jež potvrdila Verstappenovu vinu v této situaci, ale nezměnila jeho vyhlídky na šampionát. Když máte za sebou tak silnou sezónu, jakou měl Verstappen, jediné skutečné zlepšení, které je k dispozici, je dokonalost.

To znamená čistší závody, jako byla jeho perfektní jízda na okruhu Circuit of the Americas, kde brzy porazil Hamiltona na základě strategie v boxech a držel ho na trati po celou závěrečnou fázi bez jediného bezohledného bloku nebo vybržďování. V sezóně, od které se očekává mnohem větší konkurence mezi všemi vozy, se může ocitat ve stále častějších soubojích o vítězství na trati. Pokud dokáže na této úrovni vyhrávat s takovými čistšími pohyby, jaké používal v prvních fázích sezóny, bude to krok od velikosti k dokonalosti. Pokud bude pokračovat v jízdě, jakou předváděl v poslední čtvrtině sezony, nebude zdaleka prvním šampionem F1 s pověstí pochybného jezdce, který má titul na dosah.

Zdroj: roadandtrack.com