Máte v podběhu plastovou láhev? Tak zbystřete. Můžete přijít o auto aneb jaké triky zloději používají?

Přidat na Seznam.cz

Je jasné, že každý si chce o prázdninách odpočinout. Neměli byste však ztrácet ostražitost, protože zatímco my odpočíváme, zloději mají skutečné žně. Zde jsou situace, které by měly vzbudit naši ostražitost.

Zloději často využívají naší touhy po odpočinku a odreagování od každodenních povinností. Uvolněná atmosféra také způsobuje, že nedbáme na bezpečnost auta. Cílem zlodějů však nejsou vždy jen auta, ale také kabelky, peněženky nebo mobilní telefony, které v nich zůstaly. Zločinci mají širokou škálu metod, jak odvést naši pozornost a získat kořist, jak píše server Autokult. Zde jsou nejčastější způsoby.

Kufříková metoda

Jedná se o nejznámější a nejoblíbenější způsob krádeže automobilu v současnosti. Týká se relativně nových vozidel vybavených bezklíčovým přístupem. Zloději zde obvykle operují ve dvojicích. První pachatel se přiblíží ke dveřím se zařízením připomínajícím malý kufřík a „zesílí“ signál klíče.

Druhý zloděj stojí s přijímačem poblíž auta a přesměruje signál vysílaný první osobou do auta. Auto si myslí, že vedle něj stojí majitel s klíčem v kapse, a otevře zámky. Stejný postup se opakuje i při startování vozidla. Zloději nastoupí a odjedou s autem, jako by bylo jejich. Obvykle to trvá méně než minutu.

Celá věc se nemusí nutně odehrávat pod domem. Někdy se pachatelé podobným způsobem pokusí ukrást auto ponechané před nákupním centrem. Jeden ze zlodějů vás sleduje ve velmi těsné blízkosti a drží v naší blízkosti například batoh, ve kterém je ukryto zařízení.

Jak se chráníte před tímto způsobem krádeže? Můžete použít speciální pouzdra nebo ho zabalit do hliníkové fólie. Je také dobré dávat pozor na lidi, kteří chodí podezřele blízko vás s kufrem nebo batohem.

Metoda s propíchnutou pneumatikou

V tomto případě zloději pod zaparkované auto umístí hřebík nebo jiný ostrý předmět, abyste při rozjezdu propíchli pneumatiku. Zloději pak využijí vaší pozornosti na píchlé kolo a okradou vás o věci ponechané v autě.

Stává se také, že nám jeden ze zlodějů nabídne pomoc při výměně kola a odvede vaši pozornost. Během této doby jeho kolega „čistí“ interiér vašeho vozu.

Metoda „Autonehoda“

Zločinci způsobí drobnou srážku, v jejímž důsledku obě auta zastaví u krajnice. Zatímco s druhým řidičem sledujete škodu, zlodějův komplic nás okrade o věci, které zůstaly uvnitř. Pokud naopak necháte klíčky v zapalování, může naskočit do auta a odjet s ním.

Metoda rozdělení

Zloději vás donutí zastavit a opustit vůz a ukazují že je něco s kolem nebo že se z vozu uvolnila nějaká součástka. Znepokojeni zastavujete a vystupujete. Zloději mezitím ukradnou věci ponechané v kabině nebo sami skočí za volant a odjedou.

Metoda s lahví

Tato metoda obvykle zahrnuje krádež celého vozu. Zloději vloží do podběhu kola plastovou láhev nebo jiný šustivý předmět. Když odjíždíte z parkoviště, znepokojivé zvuky vás donutí zastavit a vystoupit z auta, abyste zkontrolovali, co se stalo.

V takové situaci často necháte vše v autě, aniž byste vypnuli motor. Této příležitosti využije zloděj, který naskočí do auta a odjede se vším, co v něm zůstalo. V takových situacích je důležité zachovat chladnou hlavu a vždy nezapomenout vypnout motor a vzít si s sebou klíček, než vystoupíte z auta.

Metoda karet

Zloději si vybírají auta zaparkovaná zády k ulici nebo do uličky a za stěrače dávají papír. Když nastoupíte do auta, nastartujete motor a zařadíte zpátečku, všimnete si ve zpětném zrcátku kousku papíru, který vám brání ve výhledu. Vystoupíte a často jen zatáhnete ruční brzdu, abyste ji odstranili.

V tomto okamžiku zloději pracují podobně jako u metody s lahví. Opět vše odevzdáte na podnose a zločinci nasednou a odjedou vaším autem, přičemž jim často ani nevadí, že se jim snažíte zablokovat cestu.

Metoda s kočárkem

I při tomto způsobu se zloději starají o to, aby vás bez rozmyslu dostali z auta a nechali běžet motor. Jak vás k tomu provokují? Vyberou si malou ulici s malým provozem a nechají kočárek uprostřed silnice. Vždyť kdo by nepomohl dítěti?

Zloději, kteří jsou obvykle schovaní v křoví, čekají jen na to, až vystoupíte z auta a zkontrolujete, co se děje. I zde byste měli pamatovat na vypnutí motoru a vzít si s sebou cennosti, pokud chcete pomoci. Nejlepší možností je však jednoduše oznámit vzniklou situaci policii.

Metoda s mincí

Tato metoda není příliš oblíbená, protože ne vždy funguje. Je však dobré si uvědomit, že když najdete minci za klikou, neusmál se na vás osud, ale číhá na vás zloděj. Tato metoda spočívá ve vložení mince mezi kliku a dveře, obvykle zadní dveře na straně spolujezdce. To proto, aby se sklopená rukojeť při zavírání vozu odrazila a zabránila zavření dveří.

Zločinci však nezačnou jednat hned. Budou nás sledovat a čekat, dokud nezaparkujete a nezamknete dveře s výjimkou těch, ve kterých je mince.

Rušička signálu

Tato metoda se může poněkud podobat kufříkové metodě, a to díky „hře“ klíčového signálu. Situace je následující: Majitel zaparkuje auto např. před obchodem, zamkne ho klíčem a odejde. V blízkosti však stojí zloděj s rušičkou, která zajistí, že signál klíče vyslaný majitelem auto nepřijme.

Majitel proto odchází v přesvědčení, že auto zamknul, ačkoli ve skutečnosti jsou zámky odemčené. Zloděj pak může vzít věci ponechané v autě nebo použít jiné nástroje k odcizení vašeho vozu. Proto je vždy vhodné se ujistit, např. zatažením za kliku dveří, že jste vozidlo skutečně zamkli.

Krádež katalyzátoru

A konečně je tu relativně nová metoda, která se nezaměřuje na krádež auta nebo peněženky, ale na katalyzátor. V poslední době se tento druh trestné činnosti stal velmi populárním. Roli zástěny přebírá auto, které jeden ze zlodějů zaparkuje relativně blízko vybraného auta.

Po zaparkování zvedne kapotu a předstírá, že má problém s autem. Během této doby může druhý zloděj, zakrytý zmíněným autem, vlézt pod auto a vyříznout katalyzátor.

Zdroj: autokult.pl