Máte SUV? Tak si dejte pozor. Útoky na vozy SUV se šíří Evropou. Ekologičtí aktivisté nabírají nové členy

Přidat na Seznam.cz

Prodeje vozů kategorie SUV na světových trzích prudce rostou a Evropa, která je silně ekologicky orientovaná, není výjimkou. Na více než jednom trhu již tvoří více než polovinu celkového prodeje. S tím však přicházejí problémy. Jedním z nich jsou útoky na vozy SUV a velké automobily. Radikální aktivisté obvykle vypustí pneumatiky těchto vozů nebo je jinak poškodí. Tento fenomén začíná nabírat na síle.

Velká SUV začínají mít v ulicích evropských měst problémy. A to nejen kvůli omezení parkování nebo vjezdu do center měst. A co hůř, stále častěji jsou trnem v oku ekologickým aktivistům, kteří začínají útočit i na vozy SUV. Doslova. Evropou se totiž šíří vlna hanobení velkých SUV, která tvrdí, že tyto vozy nadměrně znečišťují životní prostředí a poškozují planetu. Z nevinné zábavy se stává vážný problém. Často se nejedná jen o prasklé pneumatiky, ale také o neoprávněné ničení cizího majetku.

Aktivisté radí, jak na to

Ekologičtí aktivisté sdružující se pod názvem The Tyre Extinguishers mají dokonce vlastní webové stránky, kde informují o svých aktivitách a radí lidem, jak na ulici rozeznat SUV od běžného „ekologického“ auta. Zní to jako vtip, ale je to tak. Dokonce nabírají nové členy a ukazují návod, jak na ulici propíchnout pneumatiku SUV, jak píše server The Guardian. Zájemcům říkají, že sehnat SUV na ulici není v dnešní době žádný problém, zejména pokud se jejich „zelená armáda“ zaměřuje na luxusnější části měst. Stránka obsahuje také leták, který si útočníci mohou vytisknout a nechat za stěračem postiženého auta. Dokonce doporučují informovat o svých akcích místní tisk.

Činnost skupiny začala v Londýně, ale postupně se rozšířila po celé zemi a nyní působí také v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Švýcarsku, Belgii, Švédsku a také v USA a Kanadě. Problémem je, že někteří členové poškozují auta a nepropouštějí pneumatiky, ale propichují je nebo ničí lak. Příslušné orgány proto začínají situaci řešit. Uvidíme, zda se hnutí Hasiči pneumatik objeví v Česku.

Zdroj: theguardian.com, tyreextinguishers.com