Máte Polsko za rohem? Poláci prodlužují „slevu“ na pohonné hmoty. Bude platit do konce října

Přidat na Seznam.cz

V Polsku schválili zákon o crowdfundingu pro podnikatelské záměry a pomoci dlužníkům. Jedním z jeho ustanovení je prodloužení doby, po kterou se uplatňuje nižší sazba DPH na pohonné hmoty. Původně měla trvat do 31. července.

Protiinflační řešení, včetně snížení složek cen pohonných hmot (spotřební daně, daně z maloobchodního prodeje a DPH), mají platit do 31. října 2022, nikoliv do 31. července, jak se dříve předpokládalo. To znamená, že DPH na pohonné hmoty bude do té doby činit 8 %, nikoli 23 %.

DPH z 23 % na 8 %. – kolik to v Polsku stojí?

Pro ilustraci uveďme příklad ceny benzinu, který stojí 8 zlotých za litr, v přepočtu cca 42 Kč. Pokud vypočítáme čistou cenu bez DPH, činí 7,41 zlotých, v přepočtu cca 39,20 Kč. Pokud k této ceně připočteme 23% DPH, bude stát 9,11 zlotých, v přepočtu cca 48,20 Kč. Dá se tedy říci, že v současné době platí Poláci o něco více než zlotý méně, v přepočtu asi o 5,2 Kč, než by platili normálně.

To vše je samozřejmě spíše teoretické a čistě matematické než praktické, protože si uvědomme, že po snížení DPH z 23 na 8 % se hrubé maloobchodní ceny velmi rychle vrátily na svou původní úroveň.

Jezdíte do Polska pro levnější pohonné hmoty?

Zdroj: autokult.pl