Máte DSG převodovku? Tak pozor. Problémy začínají při 150 000 km
Obliba DSG je obrovská. Společnost VAG montuje dvouspojkové převodovky do všech svých osobních vozů. Najdete je ve vozech Audi, Volkswagen, Škoda a Seat. Je to nejrychlejší mechanismus tohoto typu na trhu, ale není bez nevýhod. Problémy začínají na 150-200 tisících kilometrech. Správná péče o automatiku může prodloužit její životnost, píše server Wematik.
DSG zdaleka není tak odolná, jak se uvádí
Rozdíl mezi klasickou automatickou převodovkou a DSG je zásadní. První z nich používá spojku a měnič, který přepíná jednotlivé převodové stupně. Nejnovější inkarnace převodovky pracují hladce, bez zbytečných prodlev. Hodně záleží také na softwaru. V tomto případě, pokud uživatel nepostupoval podle doporučení odborníků, může časem měnič a spojka odejít. V nejhorším případě vás čeká regenerace převodovky za cca 18 – 25 tisíc Kč. U vozů Mercedes a Lexus z 80. a 90. let fungoval takový mechanismus bez poruchy 500-800 tisíc kilometrů. Převodovka DSG pracuje mnohem rychleji, poskytuje lepší dynamiku a nižší spotřebu paliva, ale již po několika letech se objevují nákladné problémy.
Šesti a sedmistupňové verze
Tajemstvím německé konstrukce jsou dvě spojky. Jedna z nich je zodpovědná za řazení sudých rychlostních stupňů, druhá za řazení lichých. Díky tomu je vždy připravena další rychlost, což výrazně zkracuje dobu potřebnou k posunu. Řidič tak prakticky nikdy nepocítí řazení. V závislosti na výkonu pohonné jednotky se používaly sedmistupňové nebo šestistupňové převodovky. Slabší motory (do cca 250 Nm) bylo možné kombinovat se sedmistupňovou převodovkou, zatímco výkonnější motory byly k dispozici pouze se šestistupňovou převodovkou.
Okamžité změny převodových stupňů (několik milisekund) nejsou jedinou výhodou převodovky DSG. Navzdory zdání automatický mechanismus nepřispívá ke zvýšení spotřeby paliva. Právě naopak. Verze vybavené dvouspojkovou automatickou převodovkou mají nižší spotřebu paliva než ekvivalentní modely s manuální převodovkou. Bohužel, vše je zatím v nedohlednu, včetně správného fungování zmíněné konstrukce.
Výměna oleje
Pro životnost každé automatické převodovky, včetně převodovky DSG, je nesmírně důležité, jak je používána a jak je odborně servisována. Provoz bez výměny oleje urychluje opotřebení spojek a podobný účinek může mít i zanedbaný servis. Stejně jako u motoru je i u převodovky nezbytná výměna oleje, který zajišťuje správné mazání pohyblivých částí.
Zatímco na výměnu motorového oleje nikdo nezapomíná, někteří výrobci nedoporučují měnit olej v převodovce. Podle jejich názoru je olej dostatečný po celou dobu životnosti převodovky. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Výrobci převodovek sami striktně stanovují intervaly výměny. Takový servis automatické převodovky odstraní všechny nečistoty z jejího vnitřku a prodlouží životnost mechanismu.
Drahé spojky
Stejně jako u manuálních převodovek se i spojky DSG časem opotřebovávají. Bohužel nejsou příliš odolné. U sedmistupňové automatické převodovky vydrží přibližně 150-200 tisíc kilometrů. V šestistupňové verzi o něco déle, protože 250-300 tisíc. Po uplynutí této doby se objeví trhání při rozjezdu a řazení typické chrastění a opožděné změny jednotlivých převodových stupňů. V takové situaci nezbývá nic jiného než vyměnit spojku, což přijde na 20-35 tisíc Kč. Jiná možnost neexistuje.
DSG vyžaduje mimořádnou přesnost při každé opravě. Při výběru autoservisu se vyplatí ověřit, zda mají odborníci správnou kvalifikaci, správné vybavení a dobrou pověst. Při koupi ojetého vozu s dvouspojkovou převodovkou je třeba důkladně prověřit minulost dané jednotky z hlediska servisu. Pokud má najeto přibližně 200 tisíc kilometrů, může to znamenat nevyhnutelnou a nákladnou generální opravu převodovky.
Zdroj: wematik.de