Maserati Grecale představeno: plně elektrický model na světlo světa v roce 2023

Přidat na Seznam.cz

Očekávané kompaktní SUV značky Maserati bylo konečně odhaleno. Zpočátku se bude dodávat pouze s hybridními benzinovými motory, zatímco plně elektrická verze je plánována na rok 2023, informuje portál Autocar.

Maserati představilo nový vůz Grecale, dlouho očekávané kompaktní SUV, které se v roce 2023 objeví i v plně elektrické verzi. Společnost Maserati již oznámila, že příští rok uvede na trh své první modely BEV. Nový vůz Grecale, který je založen na platformě Giorgio, již používají modely Alfa Romeo Stelvio a Giulia, se s délkou 485 cm a rozvorem 290 cm nijak výrazně neodchyluje od linií nejnovějších vozů z Arese.

Maserati Grecale přichází v plně elektrické verzi s názvem Folgore. Zpočátku bude vůz nabízen pouze se zážehovými motory, tedy se čtyřválcem 2.0 light hybrid a motorem 3.0 V6 bi-turbo, který bude svými parametry připomínat V6 Nettuno z modelu MC20. Pokud jde o hybridní motor, bude vybaven alternátorem a 48voltovou baterií (Mild Hybrid). K dispozici budou tři úrovně výbavy: GT (300 koní), Modena (330 koní) a Trofeo (530 koní) při uvedení na trh, které se očekává v polovině roku 2022. Primaserie bude limitovanou edicí modelu u příležitosti uvedení nového kompaktního SUV na trh. Cena modelu GT bude začínat na 74 470 EUR, tedy někde kolem 1,8 milionu korun, cena modelu Modena bude začínat na 85 200 EUR ( 2,1 milionu korun) a cena modelu Trofeo na 114 950 EUR (2,8 milionu korun). Žádné podrobnosti o cenách plně elektrické verze.

Plně elektrická verze bude k dispozici až v roce 2023. O této verzi Grecale je známo jen velmi málo podrobností, kromě toho, že bude vybavena baterií o kapacitě 105 kWh a nabídne točivý moment 800 Nm. Folgore je název, který označuje strategii Maserati pro elektrifikaci jeho vozů. Plně elektrická verze Folgore bude založena na 400voltové architektuře a bude rovněž vycházet z upravené verze platformy Giorgio.

Na masce chladiče se objeví logo Maserati s trojzubcem, zatímco na předním blatníku na straně řidiče se objeví logo Folgore. Zadní světlomety budou inspirovány modelem Giugiaro 3200 GT. V interiéru bude informační a zábavní systém poháněn novou vlastní platformou Maserati a trojrozměrný audiosystém Sonus bude obsahovat 14 nebo 21 reproduktorů v závislosti na výbavě.

Oproti původní platformě Giorgio provedla společnost Maserati několik změn, které umožňují zvětšení velikosti modelu Grecale a také pohon všech kol. Nové vozidlo bylo vyvinuto v inovační laboratoři v Modeně a bude se vyrábět v Cassinu.

Pokud jde o elektrifikaci vozů Maserati, Grecale budou předcházet elektrické verze sportovního kupé GranTurismo a GranCabrio. Zbytek řady Folgore dorazí v následujících měsících, včetně modelu MC20 Spyder, sesterského vozu k ultraluxusnímu sportovnímu vozu společnosti, který doplní nový sportovní sedan Quattroporte a elektrická verze SUV Levante, nejprodávanějšího vozu Maserati v posledních letech.

Zdroj: autocar.co.uk