Maďaři tankují nejdráže v Evropě. Zlaté časy levných pohonných hmot vystřídala tržní realita

Přidat na Seznam.cz

Původně byly ceny pohonných hmot v Maďarsku snem nejednoho slovenského motoristy. Zatímco před několika měsíci stál litr nafty u nás 50 Kč, maďarští řidiči tankovali na domácí půdě za 1,20 eura, v přepočtu za cca 30 Kč. Tomu je však nyní konec, maďarská vláda musela ustoupit a na začátku prosince regulované ceny zrušila. Zabránila tak dalšímu zhoršování již tak napjaté situace, pokud jde o nedostatek pohonných hmot na trhu. Výsledek? Maďaři tankují za nejdražší ceny v regionu

Maďarsko se rozhodlo pro politiku levného benzínu a nafty, aby pomohlo domácnostem vyrovnat se s vysokou inflací. To, co Maďarům zpočátku závidělo mnoho lidí, se však změnilo v kyselý problém a mnoho dodavatelů začalo Maďarsko obcházet a raději odklonilo palivo na jiné trhy.

Když se k tomu přidal výpadek výroby v místní rafinérii, vznikl problém velkých rozměrů. Čerpací stanice se potýkaly s nedostatkem pohonných hmot, který neměl v evropských podmínkách obdoby. Mnoho řidičů to vzdalo a mnozí z těch, kteří žijí v blízkosti slovenských hranic, se rozhodli natankovat raději zde. Zaplatili sice více, ale měli alespoň jistotu, že dostanou benzín nebo naftu.

Narazili na realitu

Na podzim si maďarská vláda uvědomila, že situace je neudržitelná, a musela jednat. Nařízení zrušila na začátku prosince a nárůst cen byl prakticky okamžitý. „Díky rok trvající regulaci dosáhlo Maďarsko hned v prvním týdnu po jejím zrušení nejvyšších cen v regionu (kromě Německa), a to jak u benzinu 95, tak u nafty,“ píší analytici z Dáta bez pátosu.

Maďarští politici mezitím zasáhli již v létě, kdy omezili turistiku s tankováním. Levná paliva zůstala dostupná pouze pro domácí řidiče. Ani to však nepomohlo a problém s dostupností paliva se prohloubil.

Zdroj: redakce, Dáta bez pátosu