LPG vs. benzín. O kolik více paliva spotřebuje vaše auto?

Přidat na Seznam.cz

Všichni řidiči mluví o tom, že auto na plyn spotřebuje více paliva. To je pravda. Ne všichni však přesně vědí, o kolik se tento ukazatel zvyšuje a z čeho tento efekt skutečně vyplývá. Na tyto otázky vám dnes odpovíme.

Motor na LPG spaluje více? Ano

Nejprve vyvrátíme mýty, protože vyšší spotřeba benzinu je často na vině řidiče. Mýty o spalování LPG lze vyvrátit na příkladu účinného motoru spolupracujícího s účinným a pravidelně servisovaným systémem LPG. A takové schéma není výsledkem naší přehnané víry v automobilový idealismus. Tak to prostě má být.

Motor spaluje více plynu, protože výhřevnost LPG je nižší

Na úvod trocha teorie. Proč by měl motor po přepnutí na LPG spalovat více plynu než benzínu? Důvod je jednoduchý. Určuje se podle výhřevnosti paliva. Zatímco benzin 95 má výhřevnost 30,63 MJ/dm3, výhřevnost LPG poháněného např. v zimě klesá na 25,27 MJ/dm3. Rozdíl činí cca 17,5 %. Menší rozdíl (cca 13 %) vykazuje letní LPG, ano, letní, protože parametry plynu se mění s ročním obdobím a teplotními podmínkami.

O kolik litrů se zvýší spotřeba LPG? Je snadné to vypočítat

Vzhledem k rozdílné výhřevnosti jednotlivých druhů paliva musí systém LPG spolupracující s motorem případný nedostatek vyrovnat. To má za následek vyšší spotřebu plynu. Rozdíl v létě by měl být přesně 13 % a v zimě 17,5 %. V případě automobilu, který spaluje 9 litrů benzinu, bude rozdíl činit 1,2, resp. 1,6 litru benzinu.

Kolik ušetříte za benzín? Rozdíl je velký!

Pokud motor na LPG spaluje více, vyplatí se to? Nyní více než kdy jindy! LPG je skutečně rekordně drahý. Litr tohoto paliva může stát i 19 Kč. Současně se zdražil i bezolovnatý benzín. Za každý litr benzinu dnes zaplatíte téměř 45 Kč. A tyto dva součty nás dovedou k jednoduchému výpočtu. Ujetí 100 km autem se spotřebou 9 litrů benzinu stojí cca 405 Kč. Ujetí stejné vzdálenosti po přechodu na LPG a zvýšení spotřeby paliva na 10,6 litru znamená výdaje ve výši cca 202 Kč.

Zdroj: wikipedia