Lovci tornád si vyzkoušeli, jaké to je být zasažen bleskem. Jejich Toyota Prius nepřežila

Přidat na Seznam.cz

Skupina lovců tornád, respektive jeden z jejích členů, který má na YouTube kanál s názvem More Pi, to zjistil na vlastní kůži. Při jednom z nedávných výletů za extrémním počasím sledovali, jak tornádo začalo ničit střechu nedaleké stodoly, když úder blesku vyřadil z provozu jejich Toyotu Prius, píše server Motor1.

Byli ve správný čas na správném místě, nebo ve špatný čas na špatném místě, záleží na úhlu pohledu, ale v každém případě se jim kromě prudké bouře podařilo získat i zajímavé záběry.

Krátké video začíná v kabině Toyoty, kde se řidič snaží otočit na silnici, aby měl co nejlepší záběry. Právě při manévrování v nízké rychlosti se ozve velká rána a řidič v prvních chvílích vůbec netuší, do které z nich narazí. Teprve po několika vteřinách si uvědomí, že to byl blesk, a navíc zjistí, že jeho Prius už nemůže nastartovat.

Naštěstí se kolegovi v autě na druhé straně silnice podařilo zachytit na kameru, co se stalo. Toyota u silnice dostává přímý zásah a na záběrech je dokonce vidět výboj kolem jejích kol, jak se snaží výboj zarazit do země.

Zvenku vypadá vůz v podstatě nepoškozeně, tedy až na usmaženou anténu na střeše v podobě plastové žraločí ploutve, ale při odtažení do servisu se ukázalo, že Faradayova klec tvořená kovovou/vodivou karoserií vozu nemusí být dokonalá. Ve skutečnosti hlavní řídicí jednotka při nárazu vyhořela a prodejce ji nahradil jinou z ojetého vozu, aby po podrobné kontrole a montáži náhradního dílu zjistil, že byly zničeny tři další řídicí jednotky.

Zdroj: motor1.com