Limuzína Superb je dnes už legendou, poté co debutovala v roce 2001. „Velké rozměry byly odvážným krokem,“ vzpomíná designér Hadaščok

Přidat na Seznam.cz

V roce 2001 udělala Škoda Superb na ženevském autosalonu debut, který označila průlomový moment v historii značky. Tento vůz označoval vstup Škody do segmentu, který byl dosud neprobádaným územím pro českou automobilku. Dnes, přes dvě dekády a tři generace později, Superb zůstává vlajkovou lodí značky a dalo by se říci legendou. Jak se tento vůz stal ikonou a co na něm bylo tak jedinečné?

Průkopnický design

První Superb byl založen na prodloužené verzi koncernové platformy, kterou v té době využíval i Volkswagen Passat. Podle Jiřího Hadaščoka, koordinátora designu exteriéru, byla odvaha pustit se do tohoto segmentu nečekaná, ale velmi vítaná. „Jeho velké rozměry byly odvážným krokem,“ vzpomíná Hadaščok. Týmová práce a mezigenerační spolupráce mezi designéry jako Zdeněk Cibulka a Raul Pires umožnily vytvořit vůz, který byl jedinečný, a přesto v souladu s tehdejšími trendy.

Funkcionalita a luxus

Nejenže byl Superb vizuálně impozantní, ale byl také vysoce funkční a luxusní. Práce na interiéru, vedena Miroslavem Jaskmanickim, zahrnovala využití koncernových technologií, avšak s ojedinělým českým nádechem. „Vymysleli jsme například vlastní dřevěné obložení a další dekorativní prvky,“ říká Jaskmanicki. A kdo by mohl zapomenout na legendární deštník uložený ve výplni zadních dveří? Právě tyto drobné detaily udělaly z prvního Superbu ikonu.

Prostorný a pohodlný

Charakteristickým rysem Superbu je jeho obrovský vnitřní prostor. V každé generaci byla výrazná prostorová dominance, zejména na zadních sedadlech. Jak říká Jiří Hadaščok, „Superb byl a stále je limuzínou v každém smyslu slova.“

Odkaz a dědictví

Zdeněk Cibulka, který se na modelu podílel, ho charakterizuje jako auto, které bylo radostí řídit. Každá následující generace navázala na to, co první Superb nastavil jako standard. Prostornost, luxus a jedinečný design jsou jeho základními pilíři, které z něj udělaly ikonu.

V dnešní době, kdy se automobilový průmysl rychle mění, je těžké najít model, který si zachová svou hodnotu a status po tak dlouhou dobu. Superb však ukazuje, že ikony se nerodí přes noc. Za nimi stojí leta práce, inovace a vědomá snaha splnit i přesáhnout očekávání zákazníků. A právě proto se těšíme na čtvrtou generaci tohoto vozu, která bude nepochybně následovat v krocích svých předchůdců.

Zdroj: Škoda Storyboard