Lidé jsou naštvaní. Tesla Cybertruck má další datum zahájení výroby. Bude se vůbec vyrábět?

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk odhalil světu svůj ostrý elektrický pick-up Tesla Cybertruck už v listopadu 2019. Od velkého debutu, který byl zároveň i trochu rozpačitý, protože se mu podařilo zničit „údajně“ nerozbitné sklo, uplynuly téměř tři roky, ale sériová výroba stále nezačala. Jak je u Tesly zvykem, původní termíny vyletěly z okna a automobilka již několikrát odložila zahájení výroby. Podle nejnovějších zpráv by se však měl koncem příštího roku konečně naplno rozjet, jak píše server Electrek.

Informace o zahájení sériové výroby elektrického pickupu koncem roku 2023 pocházejí od dvou osob obeznámených s plány společnosti Tesla, avšak žádné další podrobnosti nebyly uvedeny a Tesla na žádost o komentář nereagovala.

Elon Musk během konferenčního hovoru, v němž komentoval výsledky společnosti Tesla za třetí čtvrtletí roku 2022, uvedl, že přípravy kybernetického vozu jsou již ve finále. Před akcionáři označil současný stav novinky za „tooling“, jinými slovy, že se připravuje její výroba. Kromě toho Tesla uvádí, že pro nový model připravuje továrnu v Austinu, jejíž „raná výroba“ by měla začít již v polovině roku 2023.

Že se řada Cybertruck pomalu blíží ke konci, naznačuje i příspěvek společnosti IDRA Group na síti LinkedIn, v němž tvrdí, že dokončila 9 000tunový lis Giga Press, který bude sloužit k výrobě některých komponentů nové Tesly. Stroj je údajně zabalen a připraven k odeslání.

Výroba byla již několikrát odložena

Na nový elektrický pick-up trpělivě čeká zhruba milion majitelů rezervací. Americký výrobce několikrát odložil zahájení výroby. Původně měl začít koncem roku 2021, pak byl odložen na konec roku 2022, pak na začátek roku 2023 a nyní se hovoří o polovině nebo dokonce konci příštího roku. V případě Tesly to však není nic neobvyklého. Koneckonců, podle Muska jsme měli jezdit v autonomních modelech už v roce 2020.

Zájemci si každopádně budou muset ještě chvíli počkat. V květnu letošního roku navíc značka přestala přijímat objednávky mimo Severní Ameriku. Musk tvrdil, že jich mají více, než byli schopni dodat během prvních tří let výroby.

V souvislosti s kybernetickým nákladním automobilem stále zůstává několik nezodpovězených otázek. Jedním z mnoha je cena. V roce 2019 byla oznámena základní cena 40 tisíc dolarů, v přepočtu cca 980 tisíc Kč, ale v říjnu 2021 ji Tesla z webu stáhla a i sám Elon potvrdil, že bude jiná, než jaká byla původně zveřejněna. Mnohé by také zajímalo, jak Tesla dokázala vyřešit ostré hrany na karoserii, které by rozhodně neprošly legislativou, už jen kvůli předpisům na ochranu chodců. Na sériovou podobu tohoto vozu si však budeme muset nejprve počkat.

Zdroj: redakce, electrek.co