Lexus NX 2022: Tohle už víme o chystaném SUV

Přidat na Seznam.cz

Nový Lexus NX přichází ve vzrušujících barvách a slibuje, že bude zábavnější a vzrušující než předchozí modely. Zde je to, co o SUV víme.

Lexus NX byl poprvé představen v roce 2014 v Pekingu na platformě Toyota New MC. Nabízel se se třemi pohonnými jednotkami, byl dobře přijat a brzy se stal nejprodávanějším Lexusem v Evropě a Rusku. Pro modelový rok 2022, kterým začíná nová generace, je kompaktní luxusní crossover SUV založen na platformě Toyota GA-K sdílené s pátou generací modelu Rav 4.

Nový Lexus NX je o něco větší a mnohem odvážněji stylizovaný než model 2021 a jeho design je přepracován tak, aby poskytoval jistotu a pohodlí. Díky čtyřem variantám pohonných jednotek a čtyřem úrovním výbavy si v nabídce vybere každý. Díky řadě technologií použitých při jeho tvorbě má Lexus dobré předpoklady k tomu, aby napravil image modelu NX ve třídě s modely jako Audi Q3, BMW X1 a Mercedes třídy GLA.

Úchvatný interiér

V porovnání s modelem NX 2021 se NX 2022 může pochlubit klasičtější a modernější kabinou plnou špičkových technologií. Obří 14palcový displej, který je k dispozici na přivítanou, je pro větší pohodlí a použitelnost nakloněn směrem k řidiči.

Kromě funkcí uspořádaných tak, aby je řidič mohl pohodlně využívat, nabízí také barevný HUD a tematické ambientní osvětlení. K dalším komfortním prvkům patří vyhřívaná přední sedadla nastavitelná elektricky v 8 směrech s bederním nastavením pro řidiče a dvouzónová klimatizace.

Je vybaven pokročilými bezpečnostními funkcemi

Nové NX je vybaveno působivou řadou vyspělých bezpečnostních prvků, které jsou navrženy tak, aby vás uklidnily pokaždé, když usednete za volant. Pro zajištění bezpečnější jízdy je nové NX vybaveno novým bezpečnostním systémem Lexus Safety System+ 3.0, který se oproti předchozím verzím může pochlubit větším počtem funkcí na podporu řidiče.

Bezpečnou vzdálenost mezi vaším NX a ostatními vozidly na silnici udržuje radarový tempomat, který kontroluje rychlost i v zatáčkách. Mezi další funkce patří asistent pro sledování jízdních pruhů, asistent pro sledování dopravních značek a předkolizní systém, který „vidí za roh“ a varuje řidiče před protijedoucími vozidly.

Vylepšená jízdní vlastnosti a ovladatelnost

Lexus NX 2022 má díky nové platformě, na které je založen, delší rozvor a širší rozchod kol než model 2021. Ačkoli se to nemusí zdát mnoho, navenek tento malý rozdíl stačí k tomu, aby se výrazně zlepšila kvalita jízdy a ovladatelnost. Zatímco model NX z roku 2021 měl tužší jízdní vlastnosti, nové NX jezdí komfortněji po nerovnostech a lépe se chová v zatáčkách. Jízdní model F Sport je vybaven adaptivním variabilním odpružením, které upravuje tlumicí sílu jednotlivých tlumičů tak, aby optimalizovalo kvalitu jízdy na různých površích.

Lepší multimediální systém

Standardní displej infotainmentu, který je součástí nového Lexusu NX, je 9,8palcový konvenční dotykový displej, který se snadno ovládá. Na přání je k dispozici obrovský 14palcový displej, který je orientován směrem k řidiči. Mezi další funkce infotainmentu patří virtuální asistent, s jehož pomocí lze přistupovat k navigaci, hudbě, telefonu i dalším funkcím vozidla. Kromě toho je k dispozici Apple CarPlay, Android Auto, bezdrátové připojení Bluetooth, WiFi Connect a prémiový zvukový systém Lexus s 10 reproduktory.

Limitovaná verze Plug-In Hybrid

NX 450h+ je nejvyšší výbavou modelové řady Lexus NX 2022 s plug-in hybridním pohonným ústrojím o výkonu 304 koní, které zrychlí z 0 na 100 km/h za 6 sekund. Vzhledem k výhodám plug-in hybridu je jasné, že NX 450h+ bude velmi žádaným modelem. Bohužel NX 450h+ čeká omezená výroba, stejně jako Toyotu Rav 4 Prime, se kterou sdílí velkou část výbavy. Díky celosvětovému nedostatku mikročipů a zvýhodňování států s nulovými emisemi bude NX 450h+ těžko k sehnání.

Čtyři možnosti pohonu

Zatímco první generaci NX poháněly dva motory, kupující nového Lexusu NX mají na výběr čtyři pohonné jednotky. Základní výbava je poháněna 2,5litrovým motorem o výkonu 203 koní, zatímco NX 350 je poháněn přeplňovaným 2,4litrovým motorem o výkonu 275 koní. U modelu NX 350h je základní motor 2,5 kombinován s elektromotorem, který prostřednictvím bezstupňové převodovky dosahuje výkonu 240 k. Plug-in hybridní model NX 450h pohání 2,5litrový motor kombinovaný se dvěma elektromotory o výkonu 302 k.

Zajímavé možnosti výbavy

Lexus nabízí zájemcům o Lexus NX výběr ze čtyř zajímavých výbav nové generace. Základní NX 250 lze mít buď s pohonem FWD, nebo AWD, zatímco další v řadě (NX 350 turbo) má AWD ve standardní výbavě. Další v řadě je hybridní NX 350h, zatímco vrcholným modelem je NX 450h+, plug-in hybrid nabízející nejvyšší výkon. Jediné dva modely, které nabízejí variantu F Sport, jsou NX 350 turbo a NX 450h+.