Létající auto nevzlétne. Slovenský projekt AeroMobil skončil

Přidat na Seznam.cz

Byl chválen jako jeden ze známých příkladů inovací ze Slovenska. AeroMobil končí a s ním i sen o létajícím autě – alespoň pod hlavičkou tohoto konkrétního projektu. Majitelům se nepodařilo najít nové investory, a tak poslali společnost do konkurzu. V minulosti společnost získala i státní dotace a Slovensko AeroMobil předvedlo i na výstavě Expo v Miláně.

Ani investice ve výši 25 milionů eur však nestačily. AeroMobil jde do konkurzu a nebude schopen zahájit sériovou výrobu, jak píše server Denník N. V minulosti stát poskytl společnosti dotaci 6 milionů eur, v přepočtu cca 141 milionů Kč a celý projekt si získal pozornost milionů lidí po celém světě.

Původní plány majitelů společnosti se však nenaplnily – nezískali do firmy dalšího investora, který by jim pomohl splatit dluhy a zároveň by přinesl finanční prostředky potřebné k zahájení sériové výroby létajícího auta.

„Poslední jednání s investory byla neúspěšná a vedení AeroMobilu je nuceno podat návrh na konkurz,“ uvádí se v oficiální zprávě AeroMobilu. Jisté je, že současná napjatá ekonomická situace rozhodně nepomohla ani hledání nového investora.

Na řadě je soud

Za projektem sice původně stál známý konstruktér Štefan Klein, ten však později projekt opustil a věnoval se vývoji dalšího létajícího automobilu AirCar. Do společnosti vstoupil podnikatel Patrick Hessel, který v ní pracuje společně s marketérem Jurajem Vaculíkem.

Po podání návrhu na konkurz je nyní na tahu. Projekt AeroMobil by mohl potenciálně převzít a prosadit do sériové výroby nový zájemce, který by mohl využít patenty a zázemí vytvořené projektem.

„Za dvanáct let AeroMobil vytvořil a vyrobil tři generace létajících prototypů, zaregistroval čtrnáct patentů, vytvořil digitální data umožňující výrobu vozidel a také globální značku s vysokou mediální hodnotou,“ uvádí AeroMobil.

Zdroj: redakce, dennikn.sk