Lada oznamuje svůj první elektromobil. Už ho ale odněkud znáte

Přidat na Seznam.cz

Ruská agrese proti Ukrajině a související sankce vrátily tamní automobilový průmysl o několik desetiletí zpět. Rusové se však nehodlají vzdát „modernosti“ a sázejí na elektromobilitu. Pravda, poněkud groteskním způsobem.

Vůz, který vidíte na fotografiích, je předobrazem prvního elektromobilu značky Lada, konkrétně modelu e-Largus. Jedná se o kompaktní kombi, jehož specifikace zatím není známa. To však ruským médiím nebrání v šíření odvážných spekulací, jak píše server Motor1.

Neoficiálně se dokonce hovoří o dojezdu 400 km na plné nabití. Vůz bude nabízen ve dvou verzích – jako pětimístné kombi a dvoumístná užitková dodávka. Pravděpodobně jste si všimli tvaru, který klamavě připomíná jiný známý model.

Lada Largus není nic menšího než ruská inkarnace Loganu MCV, kterému se Rusové rozhodli vdechnout elektrického ducha. Platforma B0, která je základem modelu, pochází z roku 2004. Proto lze jen těžko hovořit o příliš moderním designu.

Zástupci společnosti Lada oznámili, že v roce 2023 hodlají uvést na trh sérii provozuschopných prototypů. Na prohlášení o zahájení sériové výroby je však ještě příliš brzy. Zdrženlivost v oznámeních není nijak překvapivá, zejména s ohledem na problémy, s nimiž se ruský AvtoVAZ potýkal po rozchodu s Renaultem.

Společnost, která je odříznuta od západních komponentů, vydává velmi ochuzené verze svých modelů, které nemají ani airbagy nebo ABS. Je tedy možné, že komponenty potřebné pro vývoj e-Largusu budou také nedostatkové.

Zdroj: motor1.com