Lada Niva opět startuje na Dakaru. Zopakuje dřívější úspěch?

Přidat na Seznam.cz

Lada Niva je považována za legendu v dějinách automobilové kultury. Terénní vůz, který se v téměř nezměněné podobě vyrábí již 45 let, se příští rok poprvé po dlouhé době zúčastní Rallye Dakar, informuje deník Motor Zeitung.

Slavná Rallye Paříž-Dakar, nyní jen Rallye Dakar, je považována za jednu z nejnáročnějších a nejtěžších motoristických soutěží na světě. Rallye, která se poprvé jela v roce 1979 z Paříže ve Francii do Dakaru v Senegalu na dalekém západním pobřeží Afriky, se jela v kategoriích pro osobní automobily, nákladní automobily a motocykly. V roce 2009 se kvůli obavám o bezpečnost změnilo místo konání z Afriky do Jižní Ameriky a v roce 2020 se soutěž opět přesunula, tentokrát do Saúdské Arábie.

Legendu 4×4 přivezou na start v klasické klasifikaci dva Švýcaři Mario Jacober a Sladjan Miljic (spolujezdec). Jejich Niva pochází z roku 1984, byla kompletně rozebrána a zrestaurována a podvozek byl zesílen. Oba soukromí jezdci startují jako Team Red Legend se startovním číslem 763. Soukromý tým ze Švýcarska se v roce 2022 zúčastní klasického Dakaru s vozem Lada Niva (VAZ 2121) z roku 1984, a přestože posádka „Niva Red Legend“ vůz připravila a zaplatila startovné 10 000 USD (220 000 Kč), má nyní oficiální podporu centrály značky v Rusku.

Lada Niva se několikrát zúčastnila legendární Maratonské rallye, a to poměrně úspěšně. V 80. letech to dvakrát stačilo na 2. místo. Tento nadčasový stroj, který se vyrábí v podstatě beze změn od doby, kdy byl v roce 1977 uveden na trh, je veselý ruský terénní vůz se stálým pohonem všech kol a byl prvním „moderním SUV“, které nabízelo monokokový podvozek s odpružením vinutými pružinami po celém obvodu.

Klasický Dakar 2022, který je naplánován na období od 2. do 14. ledna příštího roku, si může na seznam přihlášených přidat dalšího slavného šampiona, a to vůz Lada Niva.

Zdroj: motorzeitung.de