Lada Niva může být nejlepším autem roku 2021

Přidat na Seznam.cz

Pro mnohé je Lada značkou, ze které si všichni dělají legraci. Tato značka se stala synonymem pro výrobu základních a levných vozů z dob Sovětského svazu, které jsou na hony vzdálené tomu, co bychom nazvali průměrným rodinným vozem. Je však docela pozoruhodné, že jméno Lada, to samé jméno, které bylo poprvé představeno v roce 1973, je dodnes silné. A je překvapivé, že nyní spadá pod společnost Groupe Renault.

A Lada stále vyrábí vozy i v roce 2021. V loňském roce přišla značka s modelem Niva. Jedná se o malý terénní vůz 4×4, který si v poslední době získal poměrně velkou pozornost. Niva by se dala považovat téměř za alternativu k Suzuki Jimny, což je samo o sobě skvělé malé SUV. Označit Nivu za nejlepší auto roku 2021 může znít bláznivě, ale na této nové Ladě je něco okouzlujícího a svérázného.

Motor a výbava

Nejprve se krátce podívejme na specifikace motoru, který se skrývá pod kapotou. Niva má motor odvozený od Fiatu o objemu 1 700 cm3, což odpovídá výkonu přibližně 85 koní. Tento 1,7litrový čtyřválcový motor je také, což je pozoruhodné, nyní vybaven vstřikováním paliva Bosch a dokonce splňuje emisní normy Euro 5. Je docela legrační, když si uvědomíte, že pokud jde o výbavu, jsou tu věci, které byste v roce 2021 běžně našli ve standardní výbavě vozu. Klimatizace je součástí příplatkové výbavy, stejně jako elektrické ovládání oken a zrcátek.

Standardní verze klimatizaci nemá a okna se otevírají a zavírají pomocí ručních klik, přičemž zrcátka mají takové ty malé táhla uvnitř vozu. Dokonce i vyhřívání sedadel lze koupit jako volitelnou výbavu, stejně jako kola z lehkých slitin.

Specifikace

Je celkem šest modelů. Základní model, Luxe, Urban, Black Special Edition, Camo a vtipně pojmenovaný Bronto. Každá z edic Lada je čím dál tím výjimečnější. Každá Niva má vlastnosti základního modelu, tedy motor o objemu 1,7 litru, pětistupňovou převodovku, nastavení nízkého převodového poměru a uzávěrku diferenciálu. S rostoucím počtem specifikací získáváte stále „luxusnější“ Nivu. Ve výbavě Luxe tak získáte kola z lehkých slitin, elektrické ovládání oken a zrcátek, tónovaná skla, klimatizaci a vyhřívaná sedadla. Urban přidává tvarované nárazníky v barvě karoserie. Speciální edice Black přidává černá litá kola, barevné nárazníky, přední mlhová světla a speciální interiér. Webové stránky v současné době neuvádějí, jaké jsou možnosti výbavy pro Bronto.

Interiér a kouzlo Nivy

Sednete dovnitř Nivy, a přestože zde najdete základní interiér, je na něm něco docela osvěžujícího. Sedadla jsou sice pohodlná, jak se dalo očekávat, ale nejsou nijak nepohodlná a samotný interiér je poměrně prostorný a výhled z předního skla je skvělý. Dokonce i prostor nad hlavou je dobrý. Na tomto malém terénním voze je něco tak neuvěřitelně okouzlujícího. Jeden z těchto vozů se skutečně zúčastnil rallye Paříž Dakar 1981, kterou jel malý francouzský tým, napsal portál Auto.cz. A skončilo třetí. Tohle je vážně terénní vůz.

Rozloučení s legendární Nivou

Na této Ladě z roku 2021 je ale něco smutného. V roce 2023 se z Nivy stane přebarvená Dacia. Derivátem modelu Dacia Duster. A zatímco vůz bude stále existovat je vlastně obrovská škoda, že jméno Lada zmizí z přední i zadní části modelu Niva. Protože ano, je základní, je dost levná a Lada byla po mnoho let terčem mnoha vtipů. Ale tahle Niva je vážně užitečné, solidní a do jisté míry praktické auto. Není drzá jako moderní Defender a není neomalená jako Mercedes G. Je to správně svérázné, charakterní a příjemné malé auto, které by už jen pro svůj charakter mohlo být nejlepším vozem roku 2021.

Zdroj: Hotcars.com, auto.cz