Lada hledá dodavatele automatických převodovek. Ve hře je také 8stupňová automatická převodovka

Přidat na Seznam.cz

Lada hledá dodavatele nové automatické převodovky, která by se měla v jejích vozech objevit do roku 2025. I když automatika není u značky Lada žádnou novinkou, předchozí kontrakty musely být z pochopitelných důvodů ukončeny. Ve hře je několik dodavatelů a konceptů. Vše nasvědčuje tomu, že novou automatickou převodovku budou společnosti AvtoVAZ dodávat Číňané, jak píše server Lada Online.

Ruská společnost AvtoVAZ to po zahájení ruské invaze na Ukrajinu neměla jednoduché. Ačkoli konflikt nezpůsobila, stejně jako mnoho dalších společností doplácí na válku a trpí uvalenými sankcemi. I když, jak se ukazuje, přežije a nakonec na to doplatí evropští subdodavatelé, vývojové práce a samotná výroba byly výrazně negativně ovlivněny. Jedním z nepříjemných důsledků je ukončení smlouvy se společností Magna International a hledání nového dodavatele automatické převodovky, která by se měla objevit ve všech modelových řadách Lady (kromě modelu Niva) nejpozději do roku 2025.

Robot, automat nebo variátor?

AvtoVAZ v současné době jedná se třemi dodavateli automatických převodovek z Číny a podle dostupných informací není v tuto chvíli ani rozhodnuto, zda použije robotizovanou převodovku, klasický automat s hydrodynamickým měničem, nebo variátor. Jedno je jisté, nová převodovka musí mít univerzální použití a musí být použitelná v různých verzích ve všech modelových řadách Lady. Automat samozřejmě nedostanou pouze modely Niva Legend a Travel. Ve hře jsou jak originální konstrukce, tak licencované čínské převodovky, jejichž konstrukce pochází od renomovaných světových výrobců. Úvahy směřují také k modernímu osmistupňovému automatu. Šéf ruské automobilky prozradil, že jednají také s Íránem a Indií, ale jako nejpravděpodobnější se jeví „čínský“ scénář.

Zdroj: ladaonline.ru