Kupujte je, dokud jsou. Ojeté kabriolety zdražují

Přidat na Seznam.cz

Hodnota ojetých kabrioletů je obzvláště stabilní, protože nové kabriolety jsou stále vzácnější. Ceny se meziročně zvýšily o 29 procent. Elektrických kabrioletů je v nabídce stále málo.

Levné modely už nejsou téměř k dostání

I ojeté kabriolety výrazně zdražily v souladu s celkovým trhem. Srovnávací a hodnotící portál vyhodnocuje více než 8,6 milionu inzerátů ojetých automobilů, které jsou shromážděny z 2600 stránek v Evropě, včetně Mobile.de, webových stránek prodejců automobilů a AutoScout24.de.

„V Německu činila průměrná nabídková cena ojetého kabrioletu v květnu 2022 540 tisíc korun. V květnu 2021 byla průměrná nabídková cena ještě 418 tisíc korun, takže jsme svědky meziročního nárůstu cen o 29 procent,“ uvádějí analytici trhu.

Kabriolety tedy také následují trend zvyšování cen ojetých vozů. Sezónní cyklus poptávky, který u některých ojetých vozů narušila pandemie a ztráty ve výrobě nových vozů, však zůstal víceméně stejný: Ceny kabrioletů tradičně rostou právě v jarních měsících a od května opět klesají.

Elektrických kabrioletů je stále málo

Fanoušci kabrioletů se v případě elektromobilů stále dívají do minulosti. „Nabídka ojetých kabrioletů s elektrickým pohonem je stále nízká, ale ve srovnání s obdobím květen 2021 až květen 2022 zaznamenáváme silný nárůst nabídky o 102 %,“ uvádí Focus.de. Většinu nabídky bude pravděpodobně tvořit elektrický Smart, který je k dispozici jako semi-konvertibilní. Otevřených modelů s elektronickým pohonem je jinak málo. Tesla Roadster je exotický model a nové e-kabriolety, jako je příští Porsche Boxster, jsou ještě několik let vzdálené.

Tyto vozy jsou nejoblíbenější:

Fiat 500 C

Za ojetý Fiat 500 C zaplatíte v průměru o něco více než 390 tisíc koruin, přičemž počet najetých kilometrů je často nízký. Jedna nevýhoda: Fiat není „skutečný“ kabriolet, ale má pouze velké střešní okno, které se otevírá směrem dozadu.

Audi A5 Cabrio

Otevřený krasavec Audi stojí v průměru téměř milion korun. Ojeté exempláře mají navíc často najeto více než 50 000 km. Možná to souvisí s tím, že model A5 byl oblíbený nejen jako benzinový, ale také jako naftový. Audi však bude vyrábět elektromobily až za čtyři roky a kabriolety zatím neplánuje. Dobře udržované vozy A5 se tak pravděpodobně stanou ještě žádanějšími.

BMW řady 2 Cabrio

Za nejmenší otevřené BMW zaplatíte téměř o 270 tisíc korun méně (pokud pomineme Z4 Roadster). Mnichov s otevřenou střechou nabízí nejlepší požitek z jízdy, ale výrazně méně prostoru než Audi A5.

Mercedes třídy C kabriolet

Pokud je pro vás Mercedes SLK příliš malý, najdete alternativu v podobě třídy C, která stojí přibližně 1,2 milionu korun. Kromě výkonných benzinových a naftových motorů nabízela třída C s otevřenou střechou také luxusní prvky, jako je vyhřívání krku „Airscarf“.

Mazda MX-5

Klasický vůz, se kterým si užijete spoustu zábavy. Díky zavazadlovému prostoru v zadní části je možné vzít na delší dovolenou i dvě osoby. V průměru si na roadster Mazda musíte připravit přibližně 660 tisíc korun, i když kilometrový nájezd je obvykle mnohem nižší než u drahých kabrioletů Audi, BMW nebo Mercedes.

Zdroj: focus.de