Krize v oblasti polovodičů: zastavení výroby vozů Land Rover

Přidat na Seznam.cz

Výroba nového Defenderu a sedmimístného Discovery, dvou nejprodávanějších vozů společnosti, byla dočasně zastavena kvůli nedostatku polovodičů, který postihl téměř celý trh.

Již v dubnu loňského roku společnost Jaguar Land Rover pozastavila výrobu ve svých závodech Castle Bromwich a Halewood ve Velké Británii a zastavila výrobu modelů Jaguar XE, XF a F-Type, stejně jako Land Rover Discovery Sport a Range Rover Evoque. V té době značka udržovala linky ve svých závodech v Nitře a Solihullu v provozu, ale nyní byl výrobce podle deníku Times nucen výrobu nadobro zastavit.

Mluvčí společnosti JLR sdělil časopisu Autocar, že stejně jako ostatní výrobci automobilů i JLR zaznamenala zpomalení kvůli Covidu-19, který přímo ovlivnil celosvětovou výrobu, takže značka v současné době hledá alternativní zdroj dodávek. Oficiální harmonogram znovuotevření slovenského závodu, který má výrobní kapacitu 150 000 vozů ročně, což je více než pětina produkce JLR v roce 2019 před vypuknutím pandemie, nebyl stanoven.

Délka dodací lhůty pro Defender se odhadovala na jeden rok již před uzavřením a v důsledku toho by se mohla prodloužit. Začátkem tohoto roku generální ředitel JLR Thierry Bolloré investorům řekl, že snaha společnosti objednávat elektrické komponenty přímo od zdroje ji chrání před nejhoršími scénáři; není jasné, zda tento strategický model zůstal zachován dodnes.

V současné době nejsou vyhlídky nijak růžové a očekává se, že nedostatek by mohl pokračovat do roku 2022, a to i v souvislosti s blokádou Suezského průplavu a rozvojem nových nákaz po celém světě.