Kousek od nás tankují za 24 Kč. Ne však klasiku. Rostoucí ceny pohonných hmot nejvíce postihly vozy na CNG

Přidat na Seznam.cz

Jako jedno ze svých lákadel představily ekologičtější a ekonomičtější provoz. Rostoucí ceny pohonných hmot však postihly i CNG. Zatímco ceny ropy a z nich vyplývající cenovky nafty či benzinu se mezitím „normalizovaly“, největší meziroční nárůst pocítili majitelé vozů na CNG. Těch sice v Česku není mnoho a s budoucností stlačeného zemního plynu se již příliš nepočítá, přesto je to pro majitele těchto vozů trpký vývoj.

CNG, tedy stlačený zemní plyn, je palivo, které se díky vysokotlakému kompresoru stlačuje na čerpacích stanicích a poté je k dispozici motoristům jako běžné palivo. Ukazuje se však, že v příštích letech budou hrát hlavní roli elektromobily a o CNG nebude příliš slyšet. Jaký cenový vývoj jej zastihl v současném ekonomicky vypjatém období?

V prvním únorovém týdnu stál CNG v průměru 42 Kč za kilogram. Přesně před rokem to bylo ještě 33 Kč. Meziročně tedy jeho cena výrazně vzrostla o 9 Kč.

Pro úplnost je třeba poznamenat, že tyto údaje nelze vzájemně porovnávat. Jeden kilogram CNG obsahuje více energie než ekvivalent zhruba 1,5 litru benzinu, 1,3 litru nafty nebo 1,9 litru LPG.

Superlevný CNG za 24 Kč

Zajímavé je, že situace v Německu, alespoň co se týče CNG, je výrazně odlišná. Podívali jsme se na aktuální ceny vybraných čerpacích stanic CNG v Berlíně prostřednictvím srovnávače cen Clever Tanken. Na jedné ze stanic TotalEnergies nabízí CNG s cenovkou 1,27 €, v přepočtu cca 30 Kč, na stanici Shell zaplatíte 1,22 €, v přepočtu cca 29 Kč a na vybrané stanici Aral dokonce stlačený zemní plyn za pouhé 1 €, v přepočtu cca 24 Kč! Je pravda, že CNG má v Německu až do konce roku 2026 daňové výhody od státu, ale Němci je postupně začínají odstraňovat.

Ani v Německu však nejsou auta na zemní plyn automaticky levnější než benzin nebo nafta. Zda se vyplatí investovat do CNG a zaplatit vyšší počáteční náklady na koupi takového vozu, závisí především na počtu ujetých kilometrů, dostupnosti plnicích stanic CNG a aktuálním cenovém rozdílu mezi palivy, upozorňuje největší německý autoklub ADAC.

Zdroj: redakce, clever-tanken.de, adac.de