Kouříte v autě? Podívejte se, jaké to může mít následky

Přidat na Seznam.cz

Přestože v autě kouří stále méně lidí, stále je mnoho těch, kteří si nedokážou představit jízdu bez cigaretového kouře. Kouř obtěžuje nejen cestující, kteří nekouří, ale také nejmladší a nejstarší osoby, které mohou kuřáka na cestě doprovázet, píše server Psychology Today. Proto je důležité seznámit se s alternativami.

Mnoho lidí kouří ze zvyku, a i když se už někdy pokusili s cigaretami přestat, dobře vědí, jak obtížný a namáhavý proces to je. V autě se také běžně kouří, a to nejen kvůli vdechování tabákového kouře, ale také kvůli odbourání stresu.

Kouření v autě – kumulace negativních faktorů

Každý ví, že kouření škodí zdraví. Málokdo si však uvědomuje, že kouření ve vozidle je obzvláště nebezpečné nejen pro nás, ale i pro naše životní prostředí.

Především je kabina osobních automobilů malá, což velmi ztěžuje výměnu vzduchu. Problém nevyřešíte tím, že necháte otevřená okna nebo otevřete střešní okno. Naopak! V malém, zcela nefiltrovaném prostoru interiéru vozu není výměna vzduchu tak snadná, a pokud kouříme, mohou těkavé látky přetrvávat ještě dlouho po típnutí cigarety.

To je nebezpečné zejména pro spolucestující nekuřáky, ale také pro děti, alergiky a osoby trpící dýchacími chorobami a starší osoby, které s námi cestují. Jsou vystaveni zejména škodlivým látkám obsaženým v cigaretovém kouři.

Je třeba si také uvědomit, že ojeté vozy, ve kterých lidé kouřili, se i po profesionálních procedurách spojených s mytím a čištěním čalounění prodávají mnohem hůře a za mnohem nižší ceny než totožné vozy, ve kterých lidé nekouřili. Voňavé přípravky nebo „vánoční stromečky“ nejsou k ničemu, protože kouření v autě způsobuje usazování dehtu na čalounění a samotné auto je prosyceno charakteristickým zápachem.

Nikotinová alternativa bez kouře a zápachu

Pokud si během cesty musíte zapálit, je nejlepší zastavit, vystoupit z auta a pak si dopřát cigaretu. Taková krátká zastávka je nejen příležitostí k vykouření cigarety, ale také k odpočinku nebo vyvětrání vozidla. Bude to mít příznivý vliv i na naše spolucestující.

Nejlepším způsobem, jak se závislostí bojovat, je samozřejmě pokusit se jí zbavit. Jak jsme již zmínili, není to ani snadné, ani rychlé. Pokud tedy musíme řídit a pociťujeme touhu po nikotinu a nemůžeme přestat, pak stojí za to zvážit nikotinové alternativy, které nevytvářejí žádný zápach, natož kouř, a mezi ně patří například nikotinové sáčky.

Přestože obsahují nikotin, který je jako psychoaktivní látka škodlivý sám o sobě, jeho uvolňování není spojeno se spalováním tabáku, které je pro zdraví nejnebezpečnější.

Zdroj: psychologytoday.com