Kontrolky na palubní desce. Když se rozsvítí, musí řidič okamžitě jednat

Přidat na Seznam.cz

Přestože je za kontrolkou malá žárovka, může řidiči účinně zkazit cestu. Protože když se rozsvítí, znamená to, že je ve vozidle závada, kterou nelze v žádném případě podceňovat, jak píše server Auto Simple.

Začátek června je vždy obdobím, kdy nadobro začíná sezóna dovolených. Vzhledem k tomu, že se stále více Čechů rozhoduje cestovat autem, může se během dovolené naplnit jeden z nejhorších scénářů. Jak to vypadá? Představte si, že jste například v polovině cesty do cíle, když se na přístrojové desce rozbliká výstražná nebo poplašná kontrolka.

Někdy oranžové nebo červené kontrolní světlo neznamená poruchu vozidla. Může například signalizovat, že jste nastartovali, ale neuvolnili jste ruční brzdu, nezavřeli dveře nebo nezapnuli bezpečnostní pás. Mnohem častěji se však k upozornění řidiče na závadu používá oranžová nebo červená barva. A zde je bohužel spektrum chyb opravdu široké.

Červená kontrola alias zastavte auto

  • Nízká hladina oleje – v motoru není dostatek oleje, což může vést k zadření pohonné jednotky nebo poškození např. turbodmychadla. Kontrolka nízké hladiny oleje obvykle signalizuje únik maziva nebo problémy s tlakem v mazacím systému.
  • Vysoká teplota chladicí kapaliny – zjednodušeně řečeno, motor se zahřívá. Vysoká teplota může být způsobena např. vadným termostatem, těsněním hlavy nebo netěsností kapaliny a příliš nízkou hladinou kapaliny.
  • Slabá baterie – to znamená problémy s nabíjením a problémy s nabíjením znamenají, že motor po vypnutí nelze nastartovat.
  • Selhání airbagu – okamžitě zastavte! Porucha airbagu může vést k nekontrolovanému vystřelení airbagu.
  • Porucha posilovače řízení – porucha by mohla vést ke ztrátě kontroly nad řízením.
  • Žádná brzdová kapalina – závada na úniku brzdové kapaliny znamená přerušené brzdové potrubí nebo netěsnost třmenu. Závada vyžaduje okamžitou akci mechanika.
  • Porucha brzd – závada na brzdovém systému, a protože brzdy jsou klíčovým bezpečnostním prvkem, vyžaduje zobrazení této zprávy zastavení jízdy.
  • Vykřičník – označuje blíže nespecifikovanou závadu, která by měla znamenat, že byste měli přestat řídit.

Oranžová kontrolka vás varuje

Reagovat je třeba i v případě oranžových výstražných světel. Jedná se zejména o poškození žhavicích svíček, poškození systému ESP, poškození vstřikovacího systému, poškození žárovky vnějšího osvětlení nebo nízký tlak v pneumatikách.

Zdroj: autosimple.com