Konec ropy? Brusel to požadoval, ale státy se nedokázaly dohodnout a hrozilo fiasko

Přidat na Seznam.cz

Egyptská konference o klimatu neskončila úplným fiaskem, jak původně hrozilo. Země světa se však neshodly na ukončení využívání fosilních paliv, k němuž vyzývala Evropská unie. To by znamenalo zastavení těžby ropy, zemního plynu nebo uhlí od určitého data. Konec ropy podle představ Bruselu však nejenže neprošel, ale zároveň museli euroúředníci učinit významný ústupek. Podle nového schváleného návrhu budou bohatší země, například členské státy EU, platit těm chudším.

Diskuse o změně klimatu a opatřeních proti ní na úrovni všech zemí světa je tvrdý oříšek. To potvrdila i konference o klimatu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Letos to zpočátku vypadalo na naprostý neúspěch, jednání mezi státy uvázla na mrtvém bodě a hrozilo, že se zúčastněné země na ničem nedohodnou. Nakonec se to podařilo.

Cenou za to je výrazný ústupek ze strany Bruselu. Původně chtěla EU prosadit ukončení využívání fosilních paliv, jako je ropa, plyn a uhlí, od dohodnutého data. Tato myšlenka jde ruku v ruce se záměrem EU zastavit od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacími motory. Elektrický pohon jako alternativa nepotřebuje fosilní paliva, pokud ovšem země nevyrábí elektřinu z uhlí, jako je tomu například v Německu.

Z hlediska celosvětového automobilového průmyslu by byl samozřejmě důležitým milníkem úplný konec fosilních paliv. Zákaz spalovacích motorů má přece platit „pouze“ v EU. Pro výrobce automobilů tak potenciálně zůstávají další trhy (alespoň po přechodnou dobu), na které se toto pravidlo zatím nevztahuje.

EU pohrozila odchodem

Ostatní země se s návrhem Bruselu neztotožnily. Vyjednavači EU pohrozili předčasným odchodem z klimatického fóra, jak píše Denník N. Závěrečná dohoda konference byla schválena bez jakékoli zmínky o konci fosilních paliv. Bohaté země se však zavázaly zaplatit chudším zemím za škody, které způsobily v oblasti klimatu.

Za tímto účelem má být zřízen zvláštní fond. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy. Mezi největší znečišťovatele z hlediska emisí v historickém měřítku patří Spojené státy a EU. Zatím není známo, zda a kolik Slovensko zaplatí chudším zemím postiženým klimatickou krizí.

Letošní konference o klimatu se neobešla bez dalšího skandálu. Rusko vyslalo „zvláštní zástupce“ v podobě zástupců společností ropného a plynárenského průmyslu. Lobbisté okamžitě přitáhli pozornost médií a bylo to další potvrzení toho, jak válka na Ukrajině ovlivňuje globální boj proti změně klimatu prostřednictvím energetické krize.

Zdroj: redakce, dennikn.sk