Konec překračování rychlosti na dálnicích. EU bude rychlost omezovat asistentem

Přidat na Seznam.cz

Podle nových pravidel EU bude technologie omezování rychlosti povinná pro všechny nové osobní a nákladní automobily. Od 6. července 2022 budou muset být všechny nové modely prodávané v zemích EU standardně vybaveny inteligentním asistentem rychlosti (ISA), jak píše server This Is Money.

Systémy omezování rychlosti využívají GPS, satelitní navigaci a kamery k identifikaci povoleného limitu a upozorňují řidiče, aby zpomalili, a to buď vizuálním upozorněním na přístrojové desce nebo na obrazovce, krátkým zvukovým upozorněním, nebo haptickým upozorněním jemnými vibracemi volantu při překročení limitu. Pokud se tak nestane, může vůz omezit výkon motoru, ale v žádném případě nezabrzdí.

Systém ISA lze zrušit, pokud řidič dostatečně silně sešlápne plynový pedál, například při předjíždění, kdy systém na krátkou dobu povolí překročení povolené rychlosti a poté se opět zapne. Systém ISA může řidič vypnout, ale systém se znovu aktivuje při každém vypnutí a opětovném nastartování vozidla. Nařízení vychází z doporučení Evropské rady pro bezpečnost dopravy, která uvedla, že tento krok sníží počet nehod o 30 % a počet obětí o 20 %. Širším cílem je dosáhnout nulového počtu úmrtí na silnicích do roku 2050.

Zdroj: thisismoney.co.uk