Konec dopravních nehod? Mercedes má plán, jak toho dosáhnout

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste aktivním řidičem, je velmi pravděpodobné, že jste byl někdy účastníkem alespoň jedné dopravní nehody. Moderní automobily jsou naštěstí mnohem bezpečnější než dříve, ale je možné nehody zcela eliminovat? Zdá se to být téměř nemožné, ale Mercedes-Benz se o to chce pokusit, jak informuje server Carbuzz.com.

Tento pokus má u německé automobilky oficiální název: Vision Zero. Stručně řečeno, Mercedes chce zkombinovat pokročilé asistenční systémy pro řidiče se změnami infrastruktury a lepším povědomím o potenciálně nebezpečném prostředí. Mercedes doufá, že do roku 2030 sníží počet nehod s úmrtím nebo vážným zraněním svých vozidel na polovinu oproti statistikám z roku 2020. V roce 2050 chce automobilka dosáhnout toho, aby nedocházelo k žádným nehodám.

Jak přesně toho chce Mercedes dosáhnout? Součástí této odpovědi je budování vozidel s pokročilými autonomními systémy. Moderní vozy Mercedes již dnes nabízejí 40 různých aktivních asistenčních systémů, které mohou pomoci předcházet nehodám nebo minimalizovat zranění v případě, že se srážce nelze vyhnout. Autonomní nouzové brzdění a asistent řízení jsou pravděpodobně nejznámějšími z těchto systémů, ale i další funkce, jako je Pre-Safe Sound, uvedený na trh v roce 2016, vydávají určité tóny milisekundy před nárazem, které mohou snížit možnost ztráty sluchu při hlasité srážce.

Vytvořit bezpečnější vůz je sice hezké, ale jak může Mercedes kontrolovat, co dělají ostatní řidiči na silnici? To bude vždy nekontrolovatelnou proměnnou v rovnici, ale změny dopravní infrastruktury jsou další součástí plánu. To vyžaduje fyzické změny, i když v současné době není známo, kdy a jak přesně k nim dojde. Mercedes však zdůrazňuje výzkum, který provedl na více než 5 000 reálných nehodách v průběhu 50 let, aby pomohl ovlivnit změny. Identifikace rizikovějších míst prostřednictvím Mercedes-Benz Road Safety Dashboard může řidiče dále upozornit, aby byli při vjezdu do určitých oblastí obzvláště pozorní.

„Ve společnosti Mercedes-Benz sledujeme naši vizi jízdy bez nehod. Jinými slovy, už žádné nehody s účastí vozidla Mercedes,“ řekl Paul Dick, vedoucí oddělení bezpečnosti vozidel společnosti Mercedes-Benz Group AG. „Na dosažení tohoto cíle pracujeme i nadále na plné obrátky. K jeho dosažení rozhodujícím způsobem přispěje vysoce automatizované a autonomní řízení. Koneckonců, bezpečnost vozidel byla vždy prioritou značky Mercedes-Benz a tento fakt chceme i v budoucnu rozšiřovat.“

Zdroj: carbuzz.com