Koncept Volvo Concept Recharge je totálně ekologický. Volvo už chce jenom elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Společnost Volvo představila koncept vozu, který ukazuje, jak lze při výrobě automobilů ušetřit emise CO2: pomocí přírodních nebo recyklovaných materiálů.

Volvo chce do roku 2040 dosáhnout klimatické neutrality a představilo koncepční vůz Concept Recharge s elektrickým pohonem, píše deník motorauthority.com. Má ukázat, kde chce společnost začít: kromě používání udržitelných materiálů chce Volvo zlepšit ekologickou rovnováhu během celého životního cyklu pomocí různých pneumatik a lepší aerodynamiky.

Od roku 2030 chce Volvo nabízet pouze elektromobily, ale ekologická rovnováha má být optimalizována i v jiných oblastech. V interiéru a pneumatikách vozu Concept Recharge jsou použity materiály z recyklovaných a obnovitelných zdrojů.

V interiéru se používá například švédská vlna, ekologické textilie a lehké kompozity. Podlaha a spodní dveře jsou pokryty kobercem ze 100 % vlny. Polštáře sedadel a vnitřní plochy dveří jsou vyrobeny z vláken obsahujících celulózu.

Opěradla sedadel, opěrky hlavy a část volantu jsou vyrobeny z materiálu Nordico. Jedná se o měkký výrobek vyrobený z recyklovaných komponentů, které pocházejí ze stromů a mají o 74 % nižší uhlíkovou stopu než kůže. Na jiných místech je použit lněný kompozit: jsou z něj vyrobeny nárazníky i prahové lišty.

Volvo Concept Recharge jezdí na novém modelu pneumatik od Pirelli, které neobsahují minerální oleje a jsou vyrobeny z 94 % z materiálů bez fosilních zdrojů. Směs materiálů obsahuje přírodní kaučuk, biokřemelinu, hedvábí a pryskyřici.

Životní cyklus vozu se odvíjí od spotřeby energie, a proto se Volvo zaměřuje na účinnější aerodynamiku, které dosahuje díky novému designu kol, nižší střeše a vzpřímenější zádi. Přesto je to stále SUV.

Mnohé z nápadů se zdají být realizovatelné, ale koncepční vozy především ukazují, jak si výrobce představuje design a funkce budoucnosti.

Zdroj: motorauthority.com