Kompromis mezi elektromobilem a vozidlem se spalovacím motorem. Kdy se vyplatí koupit plug-in hybrid?

Přidat na Seznam.cz

Vzhledem k rostoucím cenám benzinu a nafty se mnoho lidí začíná poohlížet po možných alternativách. Astronomické ceny konvenčních paliv nahrávají stále populárnějším elektromobilům. Konzervativnější řidiči však snadno přijdou s řadou argumentů, proč ještě nenastal ten správný čas pro elektromobil. A v mnoha ohledech jim lze samozřejmě dát za pravdu. Výběr vozu je otázkou pohledu a preferencí.

Zdá se, že výzkumníci a inovátoři mysleli na všechno. To je jeden z důvodů, proč jsou nyní na trhu dostupné plug-in hybridy, které představují pomyslnou hranici mezi automobily se spalovacím motorem a elektromobily.

Při jízdě s plug-in hybridním vozem si můžete vybrat, zda budete využívat pouze elektřinu, nebo v kombinaci se spalovacím motorem, což zajistí relativně nízkou spotřebu paliva. Kapacita baterie sice neumožňuje takový dojezd jako u průměrného elektromobilu, ale se spalovacím motorem je vynikající a navíc je dobíjení plug-in hybridu velmi snadné.

Kdy je čas na koupi plug-in hybridu?

Plug-in hybridní vozidla mohou být užitečná při přechodu z vozidla se spalovacím motorem na elektromobil. Zvyknout si na plně elektrický vůz může být náročnější, ať už pro starší řidiče, nebo pro lidi, kteří ještě nesdílejí nadšení pro elektromobily.

Hybridní kombinace obou typů vám tedy umožní pomalu si zvykat na styl dopravy 21. století. Zároveň vám bude neustále krýt záda starý známý spalovací motor, s nímž jste si poprvé vyzkoušeli jízdu.

Výhody převažují nad nevýhodami

Jednou z dalších výhod oproti elektromobilům je způsob nabíjení baterie. Blízké nabíjecí stanice jsou nezbytnou součástí příručky každého majitele elektromobilu. A plánování dlouhé trasy se také neobejde bez řádné přípravy. Pro větší pohodlí je proto nutností instalovat nabíjecí stanici přímo u vás doma.

U plug-in hybridů si vystačíte s běžnou domácí elektrickou zásuvkou. I když ceny nabíjecích stanic klesají, stále se nejedná o malou položku a nákup takového zařízení může nákup elektromobilu prodražit.

Delší dojezd také nahrává plug-in hybridnímu vozidlu. Průměrný dojezd elektromobilů je zhruba 350 kilometrů. V plug-in hybridu můžete ujet pouze asi 50 kilometrů pomocí elektromotoru, ale zbytek vzdálenosti zvládnete s pomocí spalovacího motoru. Navíc dobíjení baterie někde uprostřed cesty trvá výrazně déle než rychlé doplnění energie.

Konečné rozhodnutí je na vás

Plug-in hybrid jako typ vozidla rozhodně stojí za zvážení. Pro řidiče představuje ideální rovnováhu mezi ekologií a flexibilitou, kterou lze využít kdekoli. Je to také ideální mezistupeň při přechodu od vozidel se spalovacími motory k ekologickým elektromobilům.

Na každodenní krátké cesty, například do práce, vás elektromobil pohodlně odveze, zatímco jeho spalovací protějšek čeká v záloze, aby ukázal svůj plný potenciál na delší trase.

Zdroj: redakce, Wikipedie