Kombi, pickup a kabriolet v jednom autě – Mercedes to vymyslel před více než 20 lety

Přidat na Seznam.cz

Vůz Mercedes Vario byl prototyp představený v polovině 90. let. Vůz byl univerzálnější než dnešní SUV, ale do sériové výroby se nedostal.

Mercedes v polovině 90. let představil vůz s modulární karoserií, takže pracovní pickup bylo možné během několika minut přestavět na kombi nebo kabriolet. Pravděpodobně nikdo předtím nevyvinul řešení, které by dokázalo tak jednoduchým způsobem změnit charakter vozu. Použití lehkých kompozitních materiálů pro konstrukci odnímatelných panelů umožnilo jejich bezproblémovou výměnu.

Panely vážily 30 až 50 kilogramů a ve skutečnosti upravily karoserii natolik, že se z výzkumného vozu Vario stal rekreační nebo užitkový model. Díky těmto vlastnostem vzbudil vůz po své premiéře na ženevském autosalonu v roce 1995 velký zájem, ale do sériové výroby se nikdy nedostal.

Zajímavé je, že vůz sloužil jako testovací platforma pro pohon předních kol a bezstupňovou převodovku.

Oficiální důvody, proč Mercedes od vývoje této koncepce upustil, neznáme, ale mohlo to být tím, že účetní dostali rozum a zjistili, že prodávat jeden vůz místo několika různých modelů nemá obchodní smysl.

Zdroj: redakce, Motor1