Kolik stojí nabíjení elektromobilu? Čech to zkusil nelegálně ve společné garáži

Přidat na Seznam.cz

Následující příběh jednoho Čecha ukazuje, že zkoušet štěstí a tajně nabíjet elektromobil ve společné garáži se nevyplácí. Muž, který to udělal neprávem, bude muset svým sousedům doplácet za elektřinu. Otázkou je, zda bylo nabíjení elektromobilu jediným důvodem vysokých nedoplatků. Případ vyvolal na sociálních sítích živou debatu na téma „Kolik stojí nabíjení elektromobilu“.

Zatímco volně dostupný benzín nebo naftu byste ve společných garážích hledali marně, s elektřinou je to úplně jinak – zásuvky nejsou v garážích ničím výjimečným. Nejsou však umístěny proto, aby si v nich řidiči nabíjeli svá auta. Jednak je takové nabíjení neprakticky pomalé a zároveň je největším problémem skutečnost, že náklady na libovolné nabíjení nesou všichni majitelé bytů.

Majitelé bytového domu obdrželi neobvykle vysoké vyúčtování s nedoplatkem za elektřinu přesahujícím 250 000 Kč. Vyšetřili příčiny a zjistili, že důvodem bylo nabíjení elektromobilu, které provedl jeden ze sousedů. Po odhalení se hájil tím, že v tom nebyl žádný úmysl – noční nabíjení považoval za nejlevnější způsob, jak „dobít“ baterie svého elektromobilu. Muž také souhlasil s tím, že ostatním obyvatelům bytového domu uhradí zvýšené náklady.

Doma nabíjíme často

Nabíjení mimo veřejné nabíječky není obecně neobvyklé. „Existuje soukromé zpoplatnění, tj. v rámci parkovacích míst firem a domácností. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že převažuje soukromé zpoplatnění. Odhaduje se, že 90-95 % všech dobíjení probíhá doma nebo ve firemní garáži,“ uvedl energetický gigant ČEZ.

Krátce po zveřejnění článku se na Facebooku rozběhla diskuse, která poukazovala na to, že „sekera“ ve výši 250 000 Kč je příliš vysoká částka na to, aby dotyčný pán nabíjel své auto jen jednou za několik dní, a to dokonce průběžně po celý rok. Faktem je, že ačkoli se majitel elektromobilu k nelegálnímu nabíjení přiznal, příčin vysokého účtu může být hned několik a některé z nich si možná ani neuvědomujeme. Každopádně s nadcházejícím rozmachem elektromobility může takových případů přibývat.

Zdroj: redakce, ČEZ, PrahaIN