Kolik stojí dobrý zvukový systém v autě? Možná budete překvapeni

Přidat na Seznam.cz

Počínaje segmentem B je rádiem vybaven v podstatě každý nový prodaný vůz. Ve střední třídě hovoříme o poměrně dobrých sestavách sestávajících z 6-8 reproduktorů a zesilovače, ale špičkové značky a modely jsou vybaveny audio systémem za desítky tisíc korun, napsal server Crutch Field. Jaké jsou rozdíly mezi levnými a prémiovými vozy?

Standardní a prémiové značky. Rozdíly ve zvukových systémech

Například za špičkový zvukový systém ve vozech Škoda, Hyundai a Opel zaplatíte přibližně 15 000 – 25 000 Kč, což je cena nejlevnější příplatkové sady v prémiových vozech.

Rozdíly mezi populárním a prémiovým segmentem vozů jsme porovnali u několika populárních modelů. Vybrali jsme příbuzné značky, abychom zjistili, zda jsou mezi nimi rozdíly. Je Audi A4 skutečně jen menší a dražší Passat?

Pokud jde o zvukový systém, můžeme toto pravidlo téměř potvrdit, protože ve standardní výbavě mají oba modely podobný systém s 8 reproduktory. S příplatkovou výbavou se však situace začíná měnit. A právě větší počet možností je jednou z charakteristik prémiových vozů.

Passat nabízí systém Dynaudio s 10 reproduktory za cca 25 000 Kč a lepší volba už není. Audi nabízí pro A4 také zvukový systém s 10 reproduktory, nazývá se jednoduše Audi Sound System a stojí kolem 8 000 Kč. U Audi si však můžete pořídit ještě o třídu lepší řešení Bang & Olufsen Premium Sound 3D s 16 reproduktory za skromných 32 000 Kč.

Zajímavější je srovnání největších vozů SUV. Volkswagen Touareg nabízí kromě standardního systému s 8 reproduktory také systém Dynaudio Consequence se 14 reproduktory za 45 000 Kč. Audi naproti tomu nabízí ve srovnatelném modelu Q7 standardně 10 reproduktorů, ale za cca 194 000 Kč si můžete pořídit Bang & Olufsen Sound System s 23 reproduktory! Je to velké auto, takže je v něm dost místa na jejich montáž a zvuk je naprosto úchvatný.

Jak to vypadá u Toyoty a její prémiové značky Lexus?

Dobrým srovnáním jsou technicky shodné modely Toyota Camry a Lexus ES. Liší se zvukový systém? Ano. A rozdíly jsou neskutečné

Toyota Camry má standardně na palubě 6 reproduktorů připojených ke zdroji zvuku, ale pokud chcete mít „plný balíček“, musíte si koupit VIP paket za cca 99 000 Kč! Obsahuje audiosystém JBL Premium s 9 reproduktory, ale také mnoho dalších prvků výbavy. Není tedy možné zjistit, kolik stojí samotný zvukový systém.

Lexus ES je již standardně vybaven 10 reproduktory. Zvukový systém Mark Levinson s DVD přehrávačem a až 17 reproduktory stojí 93 500 Kč. I zde je však věc složitá. To je cena za verzi výbavy F Sport a pouze po zakoupení jednoho z příplatkových paketů za cca 55 000 Kč! V případě vyššího standardu Prestige stojí takové audio za cca 42 000 Kč a v nejvyšším standardu nevyžaduje žádný příplatek. A mimochodem, zní neskutečně skvěle!

Kolik stojí špičkový prémiový zvukový systém?

Podívejme se na několik dalších příkladů značek, které jsou obecně považovány za prémiové a některé dokonce za luxusní. Jedním z nejlepších audiosystémů na trhu je špičkový systém Bowers&Wilikins, který používá Volvo. Kombinace těchto dvou značek je absolutním vrcholem zvukových systémů. V modelech řady 90 se skládá z 19 reproduktorů a v modelu XC90 stojí kolem 88 000 Kč. V porovnání s ostatními, které nejsou vůbec lepší, to není tak moc.

Například audiosystém stejné značky, ale se 16 reproduktory v BMW řady 7, si Němci cení na 160 000 Kč. Sada Meridian v modelu Range Rover stojí od 126 000 Kč. Pokud chcete v Porsche Panamera přejít na špičkový zvukový systém, zaplatíte 190 000 Kč za sadu Burmester 3D High-End Surround s 21 reproduktory. Ale bohužel, u zákazníků se nesetkal s příznivými ohlasy.

Dále se do kvalitního ozvučení řadí i značky, jako Bose (Audi A6, A8, Mazda 6, Opel Insignia), Lexicon (Hyundai, Lincoln), Harman Kardon (BMW, Mercedes-Benz) nebo Naim (Bentley). Nejpopulárnější a nejlépe hodnocený audio systém v automobilech je Mark Levinson, který se montuje do Lexusu a Bang & Olufsen, který najdeme např. v Audi. Pokud vám ale stačí 2 nebo 4 reproduktory v autě a posloucháte jen rádio, tak si vystačíte i se základním ozvučením. Pokud máte rádi kvalitu, budete se při výběru ojetiny dívat i na zvukový systém, který auto má.

Zdroj: crutchfield.com