Knight Rider, automobilová ikona osmdesátých let. Jak je možné, že jezdil bez řidiče?

Přidat na Seznam.cz

Mnozí z nás by na seriál Knight Rider zapomněli, nebýt dvou věcí: Davida Hasselhoffa a jeho auta – upraveného Pontiacu Trans Am. Černý Pontiac, kterému dali v seriálu jméno K.I.T.T (zkratka pro Knight Industries Two Thousand), je jedním z klasických televizních aut, která se nám vryla do paměti. K.I.T.T. v seriálu působí jako Hasselhoffův kamarád a asistent. A v mnoha záběrech auto jezdilo bez řidiče.

V seriálu se vůz dočkal fiktivní modifikace, která pomohla autu zrychlit na 96 km/h za přibližně 2 sekundy s tím, že 500 metrů ujede za 4,4 sekundy. A co je nejdůležitější, vůz byl v seriálu vybaven mikroprocesorem, který dokáže vůz řídit a myslet, což ve skutečnosti samozřejmě není pravda, dodává server Hot Cars.

Ve skutečnosti pro účely seriálu Pontiac začínal s pouhými třemi úpravami. První z nich bylo malé červené stroboskopické světlo na předním nárazníku, které signalizovalo, kdy auto mluví nebo skenuje okolí. Zadruhé to byl interiér podobný stíhačce s volantem. V poslední řadě úprava spočívala v důmyslném systému pro kaskadéry, aby nebyli vidět.

Takhle se K.I.T.T. řídil sám

Designér George Barris postavil filmová a televizní auta, jako je například legendární Batmobil. V rámci příprav na první sezónu seriálu Knight Rider v roce 1982 ho oslovila společnost americká Universal Studios s tím, jaké chtějí auto. Před nástupem počítačových efektů se kaskadérské kousky opíraly o praktické efekty a často vyžadovaly pouze jeden záběr.

David Hasselhoff má sice řadu talentů, včetně hereckých a pěveckých, ale chtít po něm, aby dělal v autě kaskadérské kousky by bylo nerozumné a znamenalo by to pro hvězdu seriálu riziko. V autě musel být kaskadér, který však nebyl vidět na kameru.

V Barrisově knize z roku 1996 se prozrazuje, jak toho jeho tým dosáhl. Automobil Trans Am se dočkal přestavby na pravostranné řízení. Tato nová pozice řidiče byla ve voze nízko. To znamenalo, že kaskadér nebyl na kameře, protože nebyl vidět přes palubní desku. Kaskadér se pak schoval do upraveného sedadla a viděl trochu přes palubní desku.

Autonomní režim už v 80tých letech

Děsivým aspektem seriálu Knight Rider je to, jak K.I.T.T. mluví a přemýšlí. Auto je vizí toho, čím by se mohla stát umělá inteligence nebo počítače. Například v jednom díle je K.I.T.T. téměř zničen, poté je opraven a prochází řadou testů, které mají dokázat, že je plně funkční. Hasselhoff má za úkol v seriálu přeskočit autem stěnu, ale to se zastaví, protože K.I.T.T. neposlechne řidičovu pravou nohu. To pozoruhodně připomíná moderní autonomní režimy řízení.

Srovnání s moderním vozidlem není nepatřičné. V roce 2018 ukazoval moderátor Jay Leno jeden z vozů K.I.T.T ve svém pořadu. Leno poukazuje na starou CRT televizi v palubní desce vozu. Televizor je natočený k řidiči a má zajímavou podobnost s moderními informačními a zábavními systémy.

Při prohlídce interiéru si moderátor všimne všech jízdních režimů K.I.T.T. Patří mezi ně Normal Cruise, Auto Cruise a Pursuit, také s možností Turbo Boost. Konstruktér a designér Barris se opřel o leteckou inspiraci, a tak do auta zařadil i kompas. Interiér vozu neuvěřitelně liší od běžného typu Trans Am. Chtěli byste mít v garáži takové auto?

Zdroj: hotcars.com