Kliky dveří aneb když zdravý rozum dostává na frak

Přidat na Seznam.cz

Kliky se těší stále větší pozornosti designérů, ale ne každý designér se jim ve škole věnoval.

V poslední době věnují designéři zbytečně velkou pozornost klikám dveří. Aby se umocnil nebo dokonce vytvořil dojem kupé, schovávají se kliky zadních dveří do rámu okna. Mohl bych zde uvést dlouhý seznam značek a modelů. Hezky se na to kouká, ale zajímalo by nás, kolik dam si na takových klikách zlomilo nehty.

Nemá to tak být, design má být také účelný, speciálně v automobilech, kde musí mít klika určité ergonomické parametry a navíc musí poskytovat dobrý úchop, aby bylo možné po nehodě otevřít i vzpřímené dveře zvenčí.

Druhou kategorií klik, u nichž konstruktéři nevěnovali pozornost hodinám, jsou zapuštěné kliky, které nejsou ergonomicky tvarované a při vysunutí se špatně drží, viz Hyundai Ioniq 5 nebo Kia EV6. Neposkytují ani dostatečnou přilnavost k otevření případně vzpřímených dveří po nehodě. Bude to znít přitažené za vlasy, ale obětujeme lidský život kvůli několika kapkám benzínu, nafty nebo několika kilowatthodinám energie, jak napsal server SFgate.

Euro NCAP ve svých testech hodnotí sílu potřebnou k otevření dveří po nehodě a jsme si jistí že podobné testy provádějí i samotní výrobci. Obě strany však zřejmě zapomínají na to, zda lze tuto sílu přes rukojeť vůbec vyvinout. A tak rozum opět dostává na frak.

Zdroj: sfgate.com, euroncap.com