KIA představila přelomový elektromobil EV9. Interiér šokuje, sedadla se dají i otáčet

Přidat na Seznam.cz

Společnost Kia Corporation odhalila fotografie modelu Kia EV9, na kterých je vidět celkový design exteriéru a interiéru. Jedná se o první elektrické SUV se třemi řadami sedadel, které je ztělesněním stylu a sofistikované elegance zvenčí i zevnitř. Kia EV9 představuje pro společnost rozhodující krok vpřed, aby se stala poskytovatelem řešení udržitelné mobility, jak píše web Car and Driver.

Odvážný a sebevědomý charakter modelu Kia EV9 je inspirován filozofií designu „Opposites United“, která využívá tvůrčího napětí mezi nesourodými hodnotami přírody a moderního světa k vytvoření jednoho harmonického celku. Designéři značky Kia zvolili jedinečnou kombinaci elegantních, výrazných tvarů a sebevědomé geometrie, aby vytvořili nápadně moderní a elegantně vyrovnané SUV.

Design exteriéru: dláždí nové cesty pro budoucí design elektrických SUV

Na základě filozofie designu „sjednocení protikladů“ se designéři značky Kia snaží vytvářet vozidla s nebývalým vizuálním půvabem. V rámci této ideologie hrál při formování designu exteriéru modelu Kia EV9 klíčovou roli pilíř „Bold for Nature“, který inspiroval zejména kombinací prvků ze světa přírody a světa materiálů. Výsledkem je vozidlo, které v sobě plynule spojuje nezpochybnitelnou auru robustních jízdních schopností za každého počasí s vyrovnaným klidem kultivovaného elektromobilu a razí tak nové cesty pro ostatní elektrická SUV.

Přední část modelu EV9 se vyznačuje čistými liniemi a povrchy karoserie, které vyzařují odvahu, čistotu a klid. Výrazná mřížka chladiče ve tvaru digitálního tygra, zdůrazněná digitálním vzorem světelné mřížky a nápadnými vertikálně orientovanými světlomety, dodává vozu vizionářský a futuristický vzhled a styl. Mřížka chladiče Digital Tiger zahrnuje 2 shluky malých světel ve tvaru krychle zabudované do karoserie vedle obou světlometů. Inovativní LED světla pro denní svícení (DRL), připomínající hvězdnou oblohu, vytvářejí nový světelný zážitek a nabízejí sofistikovaný animovaný světelný vzor, který na tygří masce ponesou i budoucí modely elektromobilů Kia.

Boční profil modelu EV9, který využívá designový jazyk založený na polygonech, hladce spojuje výraznou identitu SUV s mimořádně účinnou aerodynamikou. Dynamická trojúhelníková struktura blatníků a výrazné geometrické podběhy kol spolu s karoserií připomínající trup letadla vytvářejí celek, který sjednocuje polygonální prvky do soudržné struktury s rozhodným vzhledem. Zapuštěné kliky dveří a svažující se linie střechy v zadní části vozu vytvářejí dojem plynulého pohybu.

Na zádi vidíme jednoduché, čisté linie zadních dveří, které elegantně doplňují štíhlá koncová světla, jež navazují na design předních světel a podtrhují robustní a sebevědomý postoj modelu Kia EV9.

Design interiéru: nové možnosti prostoru a pohodlí pro všechny cestující

V rámci své filozofie designu „spojování protikladů“ nabízí Kia pilíř „Technologie pro život“, který vytváří pouze technologie a inovace podporující pozitivní a intuitivní interakci mezi lidmi a technikou – a přinášející nové možnosti v oblasti mobility.

Tyto hodnoty hrály rozhodující roli při navrhování interiéru modelu EV9. Umožnily totiž designérům upřednostnit prostor, pohodlí a technologie pro všechny cestující a přinést nový pohled na to, co může rodinné SUV nabídnout.

Postaven na globální modulární platformě elektromobilů Kia

(E-GMP), přináší dlouhý rozvor a nízko posazenou spodní linii oken spolu s dokonale rovnou architekturou elektromobilu. Díky tomu vznikl velkorysý prostor pro cestující ve všech třech řadách sedadel. Na základě zpětné vazby od rodin, které hodnotily konfiguraci sedadel a dostupné funkce, bude Kia nabízet jak 6místnou, tak 7místnou konfiguraci, aby EV9 poskytoval všem cestujícím stejnou úroveň prostoru, pohodlí a zážitků, aniž by se veškeré úsilí soustředilo na řidiče.

Cestující v první a druhé řadě mohou sklopit opěradla sedadel a odpočívat, zatímco se EV9 nabíjí. Cestující ve druhé řadě mohou otočit svá sedadla o 180 stupňů, což jim umožňuje komunikovat s cestujícími ve třetí řadě. Sedadla ve třetí řadě nabízejí také držáky nápojů a řešení pro nabíjení mobilních zařízení.

Prostorná, vzdušná a vzdušná kabina modelu EV9 je ztělesněním elegantně jednoduchého a uživatelsky vysoce přívětivého designu prémiové kvality. Otevřená panoramatická palubní deska s plovoucím designem se táhne od volantu směrem ke středu vozidla. Digitální zážitek umocňují dva 12,3palcové dotykové displeje v kombinaci s jedním 5palcovým segmentovým displejem, které usnadňují ovládání funkcí vozidla a omezují počet fyzických tlačítek na minimum.

Středová konzola nabízí řadu odkládacích prostor, včetně velké přihrádky ve spodní části. Design dveří středové konzoly ideálně doplňuje celkovou propracovanost prostředí interiéru.

Obrazovka audiovizuálního, navigačního a telematického systému (AVNT) s vysokým rozlišením vytváří ve voze EV9 podmanivě bohatý zážitek. Cestujícím poskytuje bezproblémové spojení a lepší interakci s digitálním světem. Pod obrazovkou systému AVNT se nachází skupina skrytých dotykových tlačítek, která zajišťují funkci Start/Stop spolu s ovládáním systému AVNT i systému vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC).

Kia EV9 bude mít světovou premiéru na konci měsíce (28. března 2023). Během premiéry poskytne Kia kompletní informace o produktu a zahájí celosvětovou kampaň se sloganem „Here to reshape the way we move“.

Zdroj: redakce, Kia, caranddriver.com