Kia bude vyrábět nová auta pro armádu

Přidat na Seznam.cz

Korejská značka Kia není v Evropě známá pro vojenská terénní vozidla. V Jižní Koreii je to určitě jinak. Podle zpráv společnost, která dodává tento typ vozidel od 70. let, vyvíjí nová, lehká auta pro armádu.

Kia v Evropě je známá především konstrukcí klasických automobilů. V domovské zemi se však také vytvářejí specializovaná vozidla, například pro vojenské účely. Korejský výrobce vytváří takové vozy od 70. let minulého století. Není divu. Armáda obvykle dostává vozidla vyrobená domácími společnostmi. Jižní Korea, má ve svých řadách mnoho automobilů ze skupiny Hyundai Motor Group. Základní, lehký, univerzální vůz je model KM311 založený na terénní Kia Retona. Dalším příkladem je KLTV (Kia Light Tactical Vehicle) – lehké, obrněné vozidlo.

Značka oznámila novou generaci automobilů pro armádu. Budou založeny na nových základních platformách, které budou použity k vývoji nových terénních vozidel s pohotovostní hmotností přibližně 2,5 tuny a 5 tun. Výrobce oznámil, že budou poháněny vznětovým motorem o objemu 7 litrů a automatickou převodovkou. Zajímavé je, že nová auta pro vojenské použití mají mít řadu vymožeností. Mezi ně patří: parkovací asistent, satelitní navigace a kamery. Kromě toho bude při práci na automobilech zkoumán vojenský potenciál alternativních pohonů a autonomních systémů. Může to být zajímavé budoucí řešení, které zlepší bezpečnost vojáků.

Společnost Kia od 70. let minulého století poskytla jihokorejské armádě 140 000 víceúčelových aut. Tato vozidla KLTV, která svým vzhledem poněkud připomínají americký Hummer mimo službu v korejské armádě, se používají také v Mali, Nigérii, Pákistánu a na Filipínách.