Když spotřeba roste před očima. Problém může být i v pneumatikách

Přidat na Seznam.cz

V dnešní době dražšího benzínu a nafty se snažíme hledat každou příležitost, jak ušetřit za provoz našeho vozidla.

Zajímalo vás někdy, co jsou to pneumatiky s nízkým valivým odporem a jak mohou zlepšit spotřebu paliva vašeho vozu a ušetřit vám peníze? V následujícím článku vám přiblížíme fenomén „úsporných pneumatik“.

Úsporné pneumatiky

Pokud jde o úspornou jízdu, pravděpodobně jste si již osvojili tipy a triky, které zahrnují zrychlování a jízdu nízkou až střední rychlostí, včasné řazení a údržby pneumatik. Právě kombinace všech těchto faktorů vede k nejlepší spotřebě paliva vašeho vozu. Vybavení vozu úspornými pneumatikami je další metodou, kterou můžete využít k úspoře, jak uvádí web Tires Easy.

Pneumatiky s nízkým valivým odporem nebo pneumatiky s nízkou spotřebou paliva sice mohou být drahé, ale v dlouhodobém horizontu vám mohou potenciálně ušetřit peníze, zejména pokud víte, jak fungují.


Jak fungují pneumatiky s valivým odporem nebo energeticky úsporné pneumatiky?

Valivý odpor je síla, kterou potřebuje automobil k tomu, aby se jeho pneumatiky rozjely. Pneumatiky s nízkým valivým odporem jsou konstruovány tak, aby k zahájení jízdy potřebovaly menší sílu než běžné pneumatiky. Kromě toho jsou tyto pneumatiky vyvinuty tak, aby minimalizovaly ohyb pneumatiky mezi pneumatikou a asfaltem, takže se ztrácí méně energie – to znamená tužší bočnice. Při výrobě některých úsporných pneumatik se používají lehčí materiály, což pomáhá snižovat tření mezi pneumatikou a povrchem vozovky.

Dalšími rozdíly mezi běžnými a úspornými pneumatikami jsou jedinečné dezény, které umožňují efektivnější odvalování. Souhrnně lze říci, že pneumatiky určené ke snížení spotřeby paliva jsou často lehčí, mají tužší bočnice a speciální dezén, díky němuž je odpor při otáčení menší. Výsledkem je nižší spotřeba paliva.

Zdroj: redakce, tires-easy.com