Kdysi Tatra 138, dnes Tatra Force. Kvůli válečné krizi armáda urychleně nakoupila 209 nových vozů

Přidat na Seznam.cz

Válečná krize a podobné mimořádné situace umožňují armádě zavést urgentní způsob zadávání veřejných zakázek a pořizovat vybavení pro své zaměstnance mnohem rychleji než ve standardním režimu. Armáda proto využila tohoto nástroje a doplnila svůj vozový park o 209 nových dopravních speciálů Tatra Force 6×6. Ty budou v armádě plnit podobné úkoly jako kdysi legendární Tatra 138 a 148. Na cestě jsou však již i verze Tatra Force 8×8.

Stále aktivní konflikt na Ukrajině přiměl nejednu armádu k přehodnocení stavu zásob a techniky a následně vyvolal nová výběrová řízení a obnovu často zastaralé techniky. Česká armáda není výjimkou a do jejího vozového parku přibylo 209 nových nákladních vozidel, pořízených v rámci tzv. urgentních zakázek.

Ty jsou podle státních úředníků legálně využitelné v době válečných krizí a mimořádných událostí a celý proces značně urychluje. Armáda si objednala 209 speciálních nákladních automobilů Tatra Force 6×6. V současné době je celá objednávka vyřízena a na dodání čeká dalších 80 kusů Tatry Force ve verzi 8×8 s jednoramenným hákovým nakladačem pro kontejnery.

Pro 30stupňové mrazy

Armáda převzala dodávku verze určené pro operace v drsných klimatických podmínkách. Vojenská Tatra Force tak zvládne nepřetržitý provoz v teplotním rozmezí od -32 °C do +49 °C při relativní vlhkosti vzduchu až 98 %. Vzduchem chlazený motor V8 o maximálním výkonu 300 kW (408 k) ze zdvihového objemu 12,6 litru musí spolehlivě pracovat i v těchto extrémních podmínkách a v případě potřeby dokáže Tatra vyvinout rychlost až 110 km/h (standardně je její omezovač nastaven na 80 km/h).

Na korbě uveze 16,5 tun nákladu a na jedno natankování nádrží ujede 850 km. Jeho čtyřmístná kabina je vybavena protichemickou ochranou, filtračním zařízením, kanystrem na pitnou vodu o objemu 5 litrů, klimatizací a nezávislým topením. Podle Tatry je matný lak kabiny a karoserie vysoce odolný proti povětrnostním vlivům i korozi.

Zdroj: redakce, Tatra Trucks