Kdy přezout na letní pneumatiky? Není třeba spěchat

Přidat na Seznam.cz

Řidičům, kteří chtějí přezout na letní pneumatiky, stačí trocha slunečního svitu. Je to tak? Zde se dozvíte, na co myslet, když se rozhodujete o výměně pneumatik na letní.

Březen je měsícem, kdy mnoho českých řidičů začíná uvažovat o výměně pneumatik ze zimních na letní. Je však třeba mít na paměti, že počasí na přelomu zimy a jara může být v Česku velmi rozmarné. Než tedy sáhnete po telefonu a objednáte se do pneuservisu, měli byste si své rozhodnutí dobře rozmyslet. Někdy je lepší počkat.

U pneumatik hraje klíčovou roli teplota. Pokud je příliš chladno, letní pneumatiky tvrdnou a výrazně ztrácejí své vlastnosti. Proto výrobci a pneuservisy doporučují používat letní pneumatiky, pokud průměrná teplota neklesne pod 7 stupňů Celsia.

Pokud se tyto teploty drží několik dní, stojí za to uvažovat o přezutí na letní pneumatiky, které v těchto podmínkách fungují mnohem lépe než zimní pneumatiky. Díky své měkké směsi poskytují zimní pneumatiky přilnavost na sněhu a v chladných dnech, ale na jaře a v létě začínají „plavat“ a mají znatelně horší brzdný výkon. Mohou se také mnohem rychleji opotřebovat.

Naopak letní pneumatiky při teplotách pod 7 stupňů Celsia tvrdnou a ztrácejí přilnavost snadněji než za tepla. Zejména na mokrých silnicích. Proto je tak důležité, abyste se s výměnou pneumatik nerozhodli unáhleně zejména nyní, v přechodném období, kdy mohou být rána a večery ještě velmi chladné.

Přestože je již polovina března, předpovědi stále nenabádají k výměně pneumatik. V nadcházejících týdnech se očekávají teploty kolem 10 stupňů Celsia přes den a kolem 0 stupňů v noci. Pokud tedy uvažujete o včasné výměně pneumatik, abyste se vyhnuli frontám u pneuservisů, raději s tím počkejte. Na skutečné jaro si budeme muset ještě chvíli počkat.