Kdy je vhodné přezout z letních na zimní pneumatiky?

Přidat na Seznam.cz

Počasí je stále podzimnější. To vede řidiče k otázce, kdy je optimální přezout na zimní pneumatiky. A jednu věc můžeme říct hned. Odpověď vás překvapí.

„Přezout na zimní pneumatiky? Vždyť je teprve podzim a nejsou mrazy.“ To jistě řekne mnoho řidičů v Česku. Až na to, že se velmi mýlí. Protože například první sníh v listopadu nebo prosinci znamená, že majitel vozu má značný předstih, když přijde čas na výměnu pneumatik. Protože zimní pneumatiky by měly být nasazeny… Kdy přesně?

Při poklesu teploty na 7 stupňů nasaďte zimní pneumatiky

Odborníci na trhu s pneumatikami nepochybují o tom, že zimní pneumatiky je nutné nasadit, když se venkovní teplota přes den pohybuje kolem 7 stupňů Celsia. 7 stupňů je bezpečnostní limit. Při nižších teplotách letní pneumatiky tvrdnou, zhoršuje se jejich přilnavost a zvyšuje se pravděpodobnost prokluzu. Zimní pneumatiky si přitom zachovávají svou plnou plasticitu a vlastnosti. Na druhou stranu vyšší teploty způsobí, že se měkčí zimní pneumatika rychleji opotřebovává a je méně stabilní. Naopak letní pneumatika získá všechny své výhody.

Kdy nemůžete opustit parkoviště bez zimních pneumatik?

Na závěr jedno varování. Budete výše uvedené rady ignorovat? Pak se nedivte, když ráno vyjdete před panelák, na silnici leží sníh a místo autem jedete do práce autobusem. Jízda v náročných zimních podmínkách na letních pneumatikách často není možná nebo hrozí riziko kolize. A tím to nekončí. Protože méně než 7 stupňů Celsia a například déšť mohou znamenat opravdu kluzkou silnici. V důsledku toho má řidič možnost způsobit kolizi a zaplatit náklady na opravu.

Kdy mám vyměnit pneumatiky?

Podle předpisů by měly být pneumatiky vyřazeny z provozu, pokud je jejich běhoun menší než 1,6 mm. Stačí to? Odborníci na automobilový trh nepochybují o tom, že tomu tak není. Letní pneumatiky je nejlépe přestat používat, pokud je dezén menší než 3 mm. U zimních pneumatik je nejbezpečnějším limitem o 1 mm více. Navíc některé defekty, zejména zářezy v bočnici, boule nebo větší defekty běhounu, pneumatiku diskvalifikují.

Zdroj: Barum