Každé druhé ojeté auto v Česku je po nehodě nebo poškození. Znepokojující je ale jiná věc

Přidat na Seznam.cz

Při koupi ojetého vozu je jednou z nejdůležitějších otázek, zda neměl v minulosti nehodu. Něco jiného je však lehce poškrábaný nárazník a něco jiného zničená přední část vozidla.

Před mnoha lety bylo Česko označováno za automobilovou popelnici Evropy a není se čemu divit. Průměrné stáří vozidel jezdících po našich silnicích se téměř každoročně zvyšuje a v současné době činí 15,5 roku. Zároveň se snižuje nabídka na trhu ojetých vozů, což znamená, že někteří lidé se mohou rozhodovat pod tlakem.

To může vést k tomu, že narazíte na „minu“, tj. vůz se skrytou nehodovou historií nebo skutečnou bezednou pokladničku. Jak se ukázalo, šance na první případ je obrovská. Podle zprávy společnosti Carfax se od začátku roku každý druhý uživatel, který hledá automobil, dozvěděl o alespoň jedné nehodě nebo poškození ze stažené historie vozidla, jak uvádí server iRozhlas.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst až o 75 % a za celý rok 2021 se o historii poškození vozu dozvěděl pouze každý třetí člověk. To ale není všechno.

O 32 % vzrostl také počet vozů dovezených z USA s takzvaným titulem Salvage Title. Jedná se o poškozené, zaplavené nebo vyhořelé vozy. Je však třeba poznamenat, že výklad titulu závisí na stavu a poškození nemusí být vždy významné, protože může vzniknout v důsledku drobného poškození při parkování. Často jsou však natolik závažné, že vozidlo nemůže být v USA registrováno.

Jak vysvětluje Frank Brüggink, zakladatel a ředitel společnosti Carfax v Evropě, důsledkem nedostatku ojetých vozů je příliv většího počtu vozidel, která lidé dříve nechtěli kupovat, píše server Info Empresa. Proto je lepší nespoléhat se na „výhodné nabídky“ a každý nákup si dobře rozmyslet, zejména pokud plánujete utratit hodně peněz. Kromě prověření historie daného vozidla se vyplatí zajít do nezávislého servisu na odbornou prohlídku.

Zdroj: irozhlas.cz, carfax.eu