Karta se obrátila, zájem o nové vozy začal prudce klesat. Na vině jsou vysoké ceny a finanční nejistota

Přidat na Seznam.cz

Zatímco donedávna automobilky nestíhaly vyrábět své modely, nejnovější údaje naznačují možné zpomalení prodeje v nadcházejícím období.

Podle průzkumu ekonomického institutu Ifo se nálada v německém automobilovém průmyslu v únoru zhoršila kvůli rostoucím obavám z poklesu poptávky. Zájem o nová vozidla v únoru výrazně poklesl. Pokles byl pravděpodobně způsoben opatrností kupujících v souvislosti se zpomalením hospodářského růstu a inflací, jak píše server Autovista24.

Institut uvedl, že jeho index podnikatelského sentimentu v odvětví klesl na 6,0 z lednové hodnoty 12,5. „Zejména výrobci hodnotí svou současnou situaci jako drasticky horší než v předchozím měsíci. To pravděpodobně souvisí s tím, že kupující jsou v současné době velmi opatrní,“ uvedl Oliver Falck, ředitel Ifo pro organizaci průmyslu a nové technologie.

Naopak dodavatelé hodnotili svou současnou situaci o něco lépe než v předchozím měsíci. „Zatímco výrobci v současné době stále dohánějí stávající zakázky, poptávka ze strany potenciálních kupujících slábne. Jedním z důvodů může být nejistý vývoj cen energií,“ uvedl Falck.

Zdá se, že turbulentní období v automobilovém průmyslu ještě zdaleka neskončilo. Překvapivé oživení trhu po pandemii zpočátku mnohé výrobce zaskočilo. Ti zůstali bez vozů kvůli narušeným dodávkám klíčových komponentů na trh způsobeným čipovou krizí a válkou na Ukrajině. Výsledkem byly prodloužené dodací lhůty a všeobecný nedostatek nových vozidel na trhu.

Inflace a s ní spojený růst cen výrobních vstupů však nové vozy postupně zdražily. Faktory jako všeobecné zdražení nových vozidel, energetická krize a ekonomická nejistota však začaly působit i na kupující, kteří jsou letos opatrnější a investici do nového vozu odkládají.

Pokud bude pokles trhu pokračovat, s největší pravděpodobností se v příštích měsících dočkáme atraktivnějších nabídek výrobců. To je dobrá zpráva pro potenciální kupce, kteří plánovali nákup nového vozu v dohledné době.

Zdroj: redakce, ifo.de, autovista24.autovistagroup.com