Kanada je nekompromisní, každé páté prodané auto musí být elektrické. A to povinně

Přidat na Seznam.cz

Kanada se v poslední době několikrát projevila jako nekompromisní země. Liberální vláda, která před dvěma lety vyhrála předčasné volby, nyní uvádí do praxe svůj další plán. Od roku 2035 bude elektromobilita povinná pro všechny obyvatele země. Včetně dodávek a nákladních vozidel. Kromě toho musí být každé páté prodané auto do tří let elektrické. Povinné! V opačném případě budou prodejci platit pokuty, jak píše server CBC.

Kanada na to jde tvrdě. Alespoň od doby, kdy se po mimořádných volbách dostala k moci nová liberální vláda a Steven Guilbeault se stal ministrem životního prostředí. Představil svůj plán, podle něhož má celá Kanada do roku 2035 povinně využívat elektromobilitu. Od počátku roku 2023 tak byl v Kanadě zahájen projekt povinného celostátního přechodu na elektromobilitu. Argumentem jsou samozřejmě emise a ochrana životního prostředí.

Každé páté elektrické. Povinně a basta!

Obzvláště sporným prvkem projektu jsou povinné kvóty pro prodejce, v jejichž rámci se určuje přesný podíl elektromobilů na celkovém prodeji nových vozů. Každý prodejce tak bude muset do roku 2026 prodat každý pátý čistě elektrický vůz. V roce 2030 musí být podíl nových elektromobilů na celkovém prodeji již 60 %. Pokud se tak nestane, budou prodejci platit pokuty.

Stejné sankce však čekají výrobce nebo dovozce na kanadský trh, pokud nepomohou prodejcům při vytváření sortimentu. Stručně řečeno, samotný dovoz bude diktovat, kolik dovážených automobilů bude elektrických.

Zdá se vám tento systém příliš násilný? Kanadské vládě se to zjevně nezdá, a tak se vydává cestou, že na dobrovolné bázi se nic nezmění. Zavádí také nový systém zdanění firemních vozových parků, který samozřejmě zohlední i rozdílnou výši daní pro elektromobily a konvenční automobily. Na druhou stranu se také zvýší dotace na nákup nových a dokonce i ojetých elektromobilů. Pomocí těchto opatření chce Kanada urychlit celostátní přechod na elektromobilitu a snížit celkové emise z hospodářství o 45 % do roku 2035 (ve srovnání s rokem 2005), jak poznamenal server The Star.

Zajímavé je, že navzdory varování odborníků o nedostatku alternativ a špatné dostupnosti elektromobilů se tento program nevyhýbá ani užitkovým vozům. Projekt přechodu na elektromobilitu počítá s tím, že do roku 2030 bude až polovina všech prodaných lehkých užitkových vozidel povinně tvořena elektromobily.

Zdroj: redakce, cbc.ca, thestar.com