Kamiony EU mají stopku do Ruska přes Bělorusko! Všichni se musí vrátit do tohoto data

Přidat na Seznam.cz

Rusko v podstatě reagovalo na dopravní sankce EU prostřednictvím Běloruska. Od 16. dubna ztratily kamiony ze zemí EU možnost cestovat po východních trasách s výjimkou běloruských překladišť, píše server Business Insider.

Dopravci z EU nyní smějí do Běloruska pouze do vzdálenosti 50 kilometrů. Stačí, když se dostanou na čtrnáct předem určených překladišť, odkud náklad přepraví kamiony běloruských nebo ruských společností. Chtějí si vždy zachovat kontinuitu dodávek.

Kamiony EU budou mít několik dní na to, aby se do 23. dubna vrátily do svých zemí, pokud se na běloruském území nacházely již před 16. dubnem. Existuje také krátký seznam výjimek, které umožňují neomezenou přepravu živých zvířat a pošty.

Co to znamená pro podniky? Toto rozhodnutí jednoznačně vyloučí trasy přes Bělorusko například do Kazachstánu, Uzbekistánu nebo Číny. Buď se dopravci s těmito linkami rozloučí úplně, nebo najdou alternativní řešení. Existují také nápady na alternativní cestu do Kazachstánu přes Balkán, Turecko, Kavkaz a Kaspické moře nebo přes pobaltské země, ale tam je třeba se připravit na několikadenní čekání na hranicích.

Za zmínku stojí i to, že toto řešení je dobře známé po celém světě. Není to jen forma sankce, ale i forma ochrany trhu. To je naprosto stejné jako v případě dopravy mezi Mexikem a Spojenými státy, kdy mexické kamiony mohou vjíždět pouze do příhraničních oblastí Spojených států. Podobný systém používají Číňané proti kamionům z Ruska a Evropy, které pouštějí pouze k bezprostřední hranici, kde jsou celá překladiště.

Jedná se vlastně o protiopatření ze strany EU, která dala dopravcům z Ruska a Běloruska čas na opuštění svého území nejpozději do 16. dubna, s výjimkou poštovních služeb, plynu, drahých kovů, potravin atd.

Zdroj: businessinsider.com