Kalašnikov se nyní chystá vyrábět elektromobily. Chce konkurovat Tesle

Přidat na Seznam.cz

Ruská společnost Kalašnikov je známá především díky puškám a vojenskému vybavení, ale angažuje se také v automobilovém průmyslu a vyvíjí vlastní elektromobily. Čtyřdveřový elektromobil Kalašnikov Izh UV-4 se poprvé objevil již v roce 2018 v podobě prototypu, ale sada patentových snímků, které se nedávno objevily, naznačuje možnou sériovou verzi, a to vedle kompaktnější dvoudveřové verze se třemi koly, informuje portál carscoops.com.

Historie Kalašnikova s elektromobily začala v roce 2018, kdy společnost představila koncept Electric CV-1 v retrostylu, přičemž její mluvčí uvedl, že mají zájem konkurovat Tesle. Později v témže roce následoval prototyp elektrického vozu Izh UV-4, přičemž v roce 2019 měla na akci v Moskvě premiéru varianta pro taxislužbu.

Nejnovější snímky, které se objevily na ruském patentovém úřadě, ukazují, že se model UV-4 příliš nezměnil, zachoval si zvláštní tvar, díky němuž vypadá jako přerostlý Renault Twizy, odhalená kola a dveře jsou ve vojenském stylu. Vozidlo má malé rozměry: 3,4 m na délku, 1,5 m na šířku a 1,7 m na výšku. Očekává se, že výbava bude základní, ale přesto bude obsahovat klimatizaci, topení, digitální přístrojový štít, obrazovku a nastavitelné odpružení.

Předchozí zprávy společnosti naznačovaly výkon až 67 koní (50 kW / 68 PS), který umožní dosáhnout maximální rychlosti 80 km/h díky nízké hmotnosti 650 kg. Kalašnikov nezveřejnil údaje o baterii, ale ještě v roce 2019 tvrdil, že stačí na dojezd 150 km. Dalším plusem je „nízké nebezpečí požáru a výbuchu v případě nehody“, které bylo zmíněno v oficiální tiskové zprávě k variantě taxi.

Přejdeme-li k dalšímu, zatím nepojmenovanému vozidlu, vyznačuje se podobným designem jako UV-4, ale má výrazně kratší karoserii a rozvor a hlavně je vybaveno o jedno kolo na zadní nápravě méně. Elektrická tříkolka vypadá, jako by sdílela přední část se svým čtyřkolovým bratrem, ale má zaoblenější tvary a žádné dveře, takže kabina zůstává odkrytá. Uvnitř je místo pro dva cestující a několik zavazadel. S modelem UV-4 sdílí i stejné uspořádání palubní desky, ale tento model je navíc vybaven střešním oknem.

Kalašnikov neposkytl časový plán uvedení svých elektromobilů na trh, ale vzhledem k tomu, že prototypy v plné velikosti vídáme již tři roky, nepřekvapilo by nás, kdyby oficiální oznámení následovalo někdy v příštích měsících.

Zdroj: carscoops.com