K evropské komisi míří petice proti plnění emisí Euro 7

Přidat na Seznam.cz

Nadcházející emisní normy jsou natolik přísné, že v praxi nemusí být možné je splnit. Budeme nuceni přejít na alternativní zdroje pohonu? Německý automobilový klub AvD nechce tuto vizi přijmout a sbírá podpisy pod petici, která půjde Evropské komisi.

Budoucnost bez spalovacích motorů se blíží stále rychleji a ne každému se tato vize líbí. Nové emisní normy výfukových plynů jsou natolik restriktivní, že je brzy téměř nemožné splnit. Předpisy, které by vstoupily v platnost v roce 2025, jsou několikanásobně přísnější než ty, které platí dnes. Norma Euro 7 naznačuje, že automobily mohou emitovat 10 mg oxidů dusíku na kilometr a od 100 do 300 mg oxidu uhelnatého.

Podle názoru německého automobilového klubu AvD možné dosáhnout těchto omezujících hodnot v krátké době a projevem nespokojenosti má být petice adresovaná Evropské komisi. Petice, ze kterého AvD sbírá podpisy, říká, že „elektrická revoluce“ je hrozbou pro stovky tisíc pracovních míst.

Bude průmysl trpět stahováním automobilů s vnitřním spalováním z výroby?
Informace uvedené v petici automobilového klubu ukazují, že odstoupení od výroby spalovacích motorů se dotkne nejen německého automobilového průmyslu, ale také dodavatelů a subdodavatelů německých společností.

Recept na problém? Podle představitelů AvD nespočívá problém škodlivých emisí v samotných motorech, ale v palivu, kterým jsou poháněny. Existuje nějaký způsob, jak vyčistit konvenční spalovací motory? Stále více se mluví o syntetickém palivu, které by ve spalovacím procesu nevytvářelo škodlivé látky. Uvidíme brzy závod o hromadně vyráběné syntetické palivo? Podaří se nám v showroomu za pár let koupit auto s tradičním motorem, jak ho známe dnes? Čas nám ukáže, možná rychleji, než si myslíme.